ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

Κορίτσια για φίλημα

Η εξαιρετική παρουσία των Ευαγγελία Πλατανιώτη και Εβελίνα Παπάζογλου ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο στον αγώνα του Τόκιο που είναι μέρος του world series της FINA στην καλλιτεχνική κολύμβηση.

Οι δύο μεγάλες ελληνικές ελπίδες για του Αγώνες του 2020, παρουσιάστηκαν εμφανώς βελτιωμένες σε αυτόν τον αγώνα ανεβάζοντας τον πήχη των προσδοκιών ψηλά.
Το δίδυμο κατέκτησε δύο ακόμα μετάλλια (μετά το ασημένιο της Πλατανιώτη την πρώτη ημέρα των αγώνων), αυτή τη φορά χάλκινα. Αρχικά ως ντουέτο στο ελεύθερο πρόγραμμα και στη συνέχεια η Πλατανιώτη στο ελεύθερο πρόγραμμα του σόλο.
Στον τελικό του ελεύθερου ντουέτου Πλατανιώτη και Παπάζογλου βαθμολογήθηκαν με 89,3333β. και ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου, όπως και πέρυσι στην ίδια διοργάνωση. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Γιαπωνέζες Γιουκίκο Ινούι και Κανάμι Νακαμάκι με 92,4333β. και το ασημένιο οι Ιταλίδες Λίντα Τσερούτι και Κοστάντζα Φέρρο με 90,5000β.
Στον τελικό του ελεύθερου σόλο, η Πλατανιώτη βαθμολογήθηκε με 89,7667β. και έχασε το ασημένιο για μερικά χιλιοστά του βαθμού από την Ιταλίδα Λίντα Τσερούτι που το πήρε με 89,8000β. Το χρυσό κατέκτησε η Γιαπωνέζα Γιουκίκο Ινούι με 92,9667β.