ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Κορυφαίοι Μπουγάτσος και Ροδοπούλου

Αλέξανδρος Μπουγάτσος και Νεφέλη Ροδοπούλου ήταν οι μεγάλοι νικητές του κυπέλλου Ελλάδος εφήβων-νεανίδων στο ξίφος μονομαχίας που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη.

του Θανάση Σταθόπουλου

Δύο νέα παιδιά, δύο ταλαντούχοι ξιφομάχοι, ο 16χρονος Αλέξανδρος Μπουγάτσος (Ακρίτες) και ο 14χρονος Μάριος Νεραντζάκης (Μαρούσι) αναμετρήθηκαν στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος στο ξίφος μονομαχίας που διεξήχθη στο χώρο της ΔΕΘ-HELEXPO (περ. 4), με τον πρώτο να επικρατεί με 15/13 μετά από έναν εξαιρετικό τελικό.
Μαζί τους το βάθρο βρέθηκε τόσο ο Βασίλης Τσαγκογιάννης (ΛΟ Βάρης), όσο και ο Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος (Αρίστων Παιανίας), με τους δύο νεαρούς ξιφομάχους να γνωρίζουν τον αποκλεισμό στα ημιτελικά, αλλά σημειώνοντας εντυπωσιακές εμφανίσεις. Ο Τσαγκογιάννης ηττήθηκε από τον Μπουγάτσο με 15/10, ενώ στον άλλο ημιτελικό ο Θεοδωρόπουλος έχασε από τον Νεραντζάκη με 15/13.

Στην κατηγορία των νεανίδων η Νεφέλη Ροδοπούλου (Ίριδα) επικράτησε στον τελικό της Αφροδίτης Ταρενίδου (ΟΞΙ Φλώρινας) με 15/9 ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Ένα γύρο πιο πριν η Ροδοπούλου είχε κερδίσει τη Δέσποινα Αραπογιάννη (ΛΟ Βάρης) με 15/2, με την 15χρονη να ανεβαίνει στο τρίτο σκαλί του βάθρου, ενώ στον άλλον ημιτελικό η Ταρενίδου κέρδισε τον Αργυρένια Μουρίκη (Οδυσσέας Χαλανδρίου)  με 15/8, η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.