ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Κόστισε η προσγείωση

Η ασταθής προσγείωση στο τελείωμα του προγράμματός του στοίχισε μία καλύτερη θέση στον Λευτέρη Πετρούνια στον τελικό των κρίκων. Ο Έλληνας πρωταθλητής της ενόργανης κατετάγη έκτος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Νανίνγκ.

του Άκη Ιωακείμογλου

Την έκτη θέση στην πρώτη του συμμετοχή στον τελικό του οργάνου του σε παγκόσμιο πρωτάθλημα κατέλαβε ο Λευτέρης Πετρούνιας με 15.400 βαθμούς. Ο Έλληνας πρωταθλητής θα είχε σίγουρα καλύτερη τύχη αν ήταν πιο σταθερή η προσγείωσή του στο φινάλε του προγράμματός του. Το βήμα παραπάνω του κόστισε μερικούς βαθμούς και θέσεις στην τελική κατάταξη. Κάπως έτσι ολοκλήρωσε ο Πετρούνιας την παρουσία του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Νανίνγκ της Κίνας, έχοντας πετύχει με την Εθνική ομάδα τον πρωταρχικό στόχο της κατάληψης μίας θέσης στην πρώτη 24άδα του ομαδικού και μετά την απαραίτητη ξεκούραση θα αρχίσει η προετοιμασία για το επόμενο πολύ κρίσιμο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Γλασκόβης, που θα δώσει προκρίσεις στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Κινέζος Λίου με 15.933 βαθμούς, δεύτερος ήταν ο Βραζιλιάνος Ζανέτι με 15.733 β., ενώ ισοβαθμία είχαμε στην τρίτη θέση με τον Κινέζο Γιου και τον Ρώσο Αμπλιάζιν να παίρνουν από ένα χάλκινο με 15.700 β.