«Κρατάω τα θετικά και συνεχίζω!»

Μπορεί η Κέλλυ Αραούζου να βρίσκεται σε περίοδο βαριάς προετοιμασίας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες αλλά αυτό δεν την αποτρέπει από το να θέλει να είναι ανταγωνιστική σε κάθε κούρσα που πέφτει.

του Στέφανου Σουλιώτη

Η 25χρονη κολυμβήτρια συμμετείχε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα όπεν γούοτερ που πραγματοποιείται στο Χόορν της Ολλανδίας καταλαμβάνοντας την ένατη θέση στα 10χλμ. το Σάββατο και επίσης την ένατη θέση στα 5χλμ. σήμερα Τρίτη. Ολοκληρώνοντας τις κούρσες, της έμεινε μία μικρή απογοήτευση που δεν ήταν στο βάθρο, όμως ξεπεράστηκε άμεσα καθώς η προετοιμασία κυλάει ακριβώς έτσι όπως σχεδιαστεί με τον προπονητή της Νίκο Γέμελο. «Υπήρχε μια προσωρινή στεναχώρια που δεν ήμουν στα μετάλλια και δεν τα πλησίασα κιόλας αλλά ο προγραμματισμός έχει βγει για τις 15 Αυγούστου στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Πήραμε κάποια πολύ θετικά στοιχεία, όπως την αντοχή μου στο κρύο νερό και από την άλλη είδαμε κάποια πράγματα που χρειάζεται να διορθώσουμε. Δεν είμαι ευχαριστημένη σε καμία περίπτωση από τις θέσεις που κατέλαβα αν και για πολλούς αθλητές που δεν έχουν προκριθεί στους Ολυμπιακούς αυτός ήταν ο μεγάλος τους στόχος. Οπότε ήταν πολύ πιο ξεκούραστοι από εμάς και φορμαρισμένοι. Κρατάω τα θετικά και τα αρνητικά και συνεχίζω το πλάνο που έχουμε σχεδιάσει με τον προπονητή μου», είπε η Αραούζου στο Sportsfeed. Η 25χρονη αναδείχθηκε ασημένια παγκόσμια πρωταθλήτρια στα 5χλμ. πέρυσι, ενώ έχει στην κατοχή της δύο ασημένια μετάλλια στο ίδιο αγώνισμα από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μπάλατον (2010) και του Πιομπίνο (2012).