ΠΑΛΗ

Ξεκινά για το παγκόσμιο μετάλλιο η Πρεβολαράκη

Την προσπάθεια της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης και την κατηγορία ων 53κ. ξεκινά σήμερα στη Βουδαπέστη, η Μαρία Πρεβολαράκη.

του Θανάση Νικολάου
[email protected] follow me @ThanNikolaou

Το τρίτο της μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και έβδομο συνολικά σε μεγάλες διοργανώσεις διεκδικεί σήμερα η 26χρονη αθλήτρια που ταξίδεψε στην Ουγγαρία ως κάτοχος του χάλκινου μεταλλίου από την περσινή διοργάνωση στο Παρίσι.
Η σεζόν για την Πρεβολαράκη έχει ξεκινήσει καλά καθώς τον περασμένο Μάιο ήταν και πάλι στα μετάλλια, αυτή τη φορά κερδίζοντας το 4ο ευρωπαϊκό στην καριέρα της (χάλκινο) στο Κάσπισκ της Ρωσίας, ενώ έκανε και ένα καλό τεστ στην Ταραγόνα κερδίζοντας το χρυσό στους μεσογειακούς αγώνες.
Σήμερα, στην κλήρωση που πραγματοποιήθηκε, τοποθετήθηκε (λόγω κατάταξης) στο δεύτερο γύρο όπου θα περιμένει να αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ευγαριού Ντένες (Ουγγαρία) – Αργκουέλο (Βενεζουέλα) οι οποίες δε συμμετείχαν στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα. Η Ντένες αγωνίστηκε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα φέτος και έφτασε μέχρι τον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου όπου ηττήθηκε από την Πολωνή Καταρίνα Κράβτσικ. Η Ντένες είναι στο Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης.
Σύμφωνα με την κλήρωση, η Πρεβολαράκη δεν πρόκειται να αντιμετωπίσει πριν από τον ημιτελικό της Κράβτσικ και πριν από τον τελικό την παγκόσμια πρωταθλήτρια Καλαντζίσκαγια. Στην κατηγορία δε συμμετέχει η πολύ καλή Γιαπωνέζα Μαγιού Μουκάιντα που ήταν δεύτερη το 2017, καθώς στη Βουδαπέστη προτίμησε τα 55κ. όπου και κατέκτησε τον παγκόσμιο τίτλο.