ΤΖΟΥΝΤΟ

Ξεκινά ο Αζωίδης στην πιο γεμάτη κατηγορία του παγκόσμιου

Η πρώτη μέσα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τζούντο που διεξάγεται στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν ξεκίνησε με εντυπωσιακές αναμετρήσεις, πολύ καλό τζούντο και τα φαβορί να δικαιώνουν τον τίτλο τους. Στο αυριανό πρόγραμμα (3η μέρα) υπάρχει και η πρώτη ελληνική συμμετοχή με τον Γιώργο Αζωίδη να μπαίνει στο τατάμι.

της Βαρβάρας Ακριτίδου

Ο Έλληνας πρωταθλητής των 73κ. θα έχει πολύ δύσκολο έργο καθώς η κατηγορία του είναι η πιο γεμάτη του παγκόσμιου πρωταθλήματος. Έχουν δηλωθεί 82 τζουντόκα και υπάρχει μία πολύ δυνατή πεντάδα που είναι αυτή που θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο.
Κατ’ αρχήν υπάρχει ο Σόιτσι Χασιμότο που είναι ο κάτοχος του τίτλου και ένας από τους πιο φορμαρισμένους τζουντόκα όλων των κατηγοριών. Πολύ δυνατός και με κίνητρο είναι ο γηπεδούχος Ρουστάμ Ουρουζόφ που ήταν δεύτερος πέρσι στο παγκόσμιο χάνοντας στον τελικό από τον Χασιμότο, ενώ ήταν δεύτερος και στους Ολυμπιακούς του Ρίο. Υπολογίσιμος και ο συμπατριώτης του, ο 21χρονος Χινταγιέτ Χεϊντάροφ που είναι νέος και εξαιρετικός αθλητής ενώ υπήρξε πρωταθλητής Ευρώπης το 2017 και δεύτερος φέτος στο Τελ Αβίν.
Φαβορί για μετάλλιο ακόμα και το χρυσό, ειναι ο Γεωργιανός Λάσα Σαβντατουασβίλι που το 2012 ήταν χρυσός Ολυμπιονίκης σε ηλικία 20 ετών, στην κατηγορία των 66κ. Ακολούθησε το χάλκινο στα 73κ. στο Ρίο το 2016 ενώ την ίδια χρονιά ήταν δεύτερος στο ευρωπαϊκό. Πάντα παρών στους μεγάλους αγώνες και πάντα μεταξύ των διεκδικητών.
Ο Οντμπαγιάρ Γκανμπαατάρ ήταν τρίτος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Είναι ιδιαίτερα έμπειρος (29 ετών) και προέρχεται από μία χώρα (Μογγολία) με μεγάλη παράδοση στο τζούντο. Θα είναι ο αντίπαλος του Γιώργου Αζωίδη στο δεύτερο γύρο, αν ο Έλληνας καταφέρει και ξεπεράσει τον Ουζμπέκο Κικματιλόκ Τουράεφ.
Ο Αζωίδης έχει φέτος πέντε αγώνες σε γκραν σλαμ και ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και αριθμεί μία νίκη και τέσσερις ήττες.
Στην κατηγορία υπάρχει και κυπριακή συμμετοχή με τον Ρούντολφ Κουρτίδη οποίος πέρασε χωρίς αγώνα στο δεύτερο γύρο και θα αντιμετωπίσει το Μολδαβό Ιουλιάν Πεατικοβτσκι.