Ξεκίνημα με δύσκολη νίκη στο ευρωπαϊκό

Σκληρό καρύδι αποδείχθηκε η Βρετανία για την Ελλάδα στην πρεμιέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης νεανίδων, με την Εθνική ομάδα να επικρατεί τελικά 13-11.

Ο αγώνας ξεκίνησε με δυνατές άμυνες και από τις δύο πλευρές και το σκορ να συμβαδίζει στην πρώτη περίοδο Η Εθνική έπαιρνε το προβάδισμα και η Βρετανία ισοφάριζε. Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο οκτάλεπτο με την Εθνική να φτάνει τη διαφορά στο +3, (6-3 στο 5:25) αλλά τη Βρετανία να φτάνει και πάλι σε απόσταση ενός γκολ (6-5) με τη λήξη της περιόδου.
Στο τρίτο οκτάλεπτο, η παίκτριες του Κώστα Δήμου κατάφεραν να φτάσουν και στο +4 (10-6 στο 3:57) όμως και πάλι οι Βρετανίδες επανέκαμψαν μειώνοντας σε 10-9. Στην τελευταία περίοδο, η Εθνική πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων και το διατήρησε μέχρι τη λήξη του αγώνα.
Οκτάλεπτα 2-2, 4-3, 4-3, 3-3
Ελλάδα Μυριοκεφαλιτάκη 5, Κανετίδου 1, Νίνου 3, Ντούλη 2, Κοντονή 1, Τσιμάρα 1.
Βρετανία Κλάπερτον 3, Τέρνερ 3, Γουίτικερ 1, Γκρίνσλεϊντ 1, Γουόρντλι 1, Κάτλερ 1, Ίστγουντ 1.
Στο άλλο παιχνίδι του τέταρτου ομίλου, η Ολλανδία διέλυσε τη Ρουμανία 29-0 με την Βαν Ντερ Κραατς να σημειώνει έξι γκολ και το επιμέρους σκορ στο τρίτο οκτάλεπτο να είναι 10-0! Ελλάδα και Ολλανδία θα βρεθούν αντιμέτωπες αύριο στο παινχίδι που θα κρίνει την πρώτη θέση του ομίλου και την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά.