ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ξεκίνημα με ήττα για την Εθνική βόλεϊ των ανδρών

Μέτρια εμφάνιση και ήττα για την ελληνική ομάδα στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων της στην Ταραγόνα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ηττήθηκε με 3-0 (25-20, 25-19, 25-23) από την Ιταλία, αφού μόνο στο γ’ σετ μπόρεσε να σταθεί ανταγωνιστικά.
Χωρίς πίεση στο σερβίς και αδύναμο μπλοκ στα δύο πρώτα σετ, η Ελληνική ομάδα στο τρίτο σετ έδειξε σφυγμό καθώς αν και βρέθηκε πίσω με 16-13, ισοφάρισε και προηγήθηκε με 18-17 και 21-19. Οι Ιταλοί ισοφάρισαν 21-21 και πήραν κεφάλι στο σκορ με 23-22. Ο κόουτς Ανδρεόπουλος έκλεισε τα τάιμ άουτ που είχε στη διάθεσή του, η Εθνική πήρε τον πόντο (23-23), αλλά με δύο σερί κερδισμένους πόντους από την Ιταλία έληξε το σετ και το ματς.
«Η αλήθεια είναι ότι η προσπάθειά μας ήταν καλή στην πρεμιέρα μας στους Μεσογειακούς Αγώνες απέναντι στην Ιταλία που εμφανίστηκε πιο σταθερή στην απόδοσή της από μας, ήταν καλύτερη και νίκησε δίκαια. Η δική μας ομάδα πήγε αρκετά καλά στην επίθεση, κάτι που το περιμέναμε γιατί έχουμε δουλέψει πολύ στον τομέα αυτό και εμφάνισε αδυναμίες στο μπλοκ και την άμυνα. Σε αυτά τα δυο στοιχεία δουλεύουμε πολύ για να βελτιωθούμε στα επόμενα ματς» δήλωσε μετά το παιχνίδι με την Ιταλία ο ομοσπονδιακός τεχνικός Δημήτρης Ανδρεόπουλος.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-19, 25-23)
ΙΤΑΛΙΑ (Γκρατζιόσι) Πόλο 9 (6/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Καβούτο 11 (10/16 επ., 80% υπ. – 20% άριστες), Σμπερτόλι 2 (2 μπλοκ), Ραφαέλι 12 (10/17 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 35% άριστες), Ρούσο 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Μίλαν 13 (11/21 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) / Μπαλάσο (λ, 65% υπ. – 29% άριστες), Πιερότι 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 38% άριστες), Σπιρίτο.
ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος) Ζουπάνι 18 (17/34 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. (100% υπ. – 50% άριστες), Φιλίποφ, Πετρέας 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (7/11 επ.), Δαλακούρας 7 (7/12 επ., 50% υπ. – 35% άριστες) / Ζήσης (λ, 76% υπ. – 41% άριστες), Ρουμελιωτάκης 1 (1/8 επ., 69% υπ. – 12% άριστες), Τακουρίδης 1 (1/1 επ.).