ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Ξεκίνημα με νίκη για Βίκυ – Πένυ στο Κανκούν

Με χαμόγελα και νίκη ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις και στο δεύτερο 4άστερο τουρνουά του Κανκούν στο Μεξικό Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη.

Το ελληνικό δίδυμο χρειάστηκε μόλις 26 λεπτά προκειμένου να επικρατήσουν με 2-0 των Μεξικανών Παουλέτ Κρουζ/Μιντέλι Σάντσες και περάσουν στον τελευταίο γύρο των προκριματικών του κυρίως ταμπλό.

Η Εθνική μας ομάδα βρήκε αντίσταση μόνο στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ, όταν οι Μεξικανές προηγήθηκαν με 8-6, με την Βίκυ Αρβανίτη και την Πένυ Καραγκούνη να κάνουν ένα εντυπωσιακό σερί 8-0 με το σκορ στο 10-11 για το 18-11, με το σετ να λήγει με 21-12.Επόμενος αντίπαλος για το Ελληνικό δίδυμο θα είναι οι Ολλανδές Κάτια Σταμ, Ράισα Σχον (Νο21). Το παιχνίδι θα διεξαχθεί την Παρασκευή 23 Απριλίου στις 03:00. Η ομάδα από την Ολλανδία στον πρώτο της αγώνα στα προκριματικά επικράτησε των Λέιλα, Μέιλεν από την Κούβα με 2-0 (21-12, 21-19) σετ.