Ξεκίνημα με το… αριστερό

Όπως αποδείχθηκε στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων της Εθνικής κορασίδων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βουλγαρίας, η αρχή δεν ήταν το… ήμισυ του παντός. Τα κορίτσια του Γιάννη Ανδρεάδη ηττήθηκαν με 3-0 από την Σερβία στοΣ άμοκοβ σε ένα ματς που το σκορ θα μπορούσε να ήταν κάλλιστα διαφορετικό, αν κρατούσαμε τον ίδιο ρυθμό που είχαμε στις εκκινήσεις των σετ.

Στο πρώτο για παράδειγμα βρεθήκαμε μπροστά με 8-3, αλλά πριν το καταλάβουμε το σκορ έγινε 9-8 και το μπλοκ της Σερβίς έφερε την ανατροπή για το 13-18 για να χαθεί το σετ.
Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το δεύτερο σετ εκεί όπου πάλι προηγηθήκαμε με 6-3, αλλά η Σερβία με ηρεμία στο παιχνίδι τους να προηγούνται με 16-14 κι από το 19-19 εκτυλίχθηκε ένα θρίλερ. Η Ελλάδα είχε τρία χαμένα σετ μπολ, η Σερβία όμως χρειάστηκε μόλις ένα και έτσι μετά το 2-0 τα πράγματα απλοποιήθηκαν.
Πόσο μάλλον όταν στο τρίτο σετ (δικαίως ή αδίκως) υπήρξε κι εκνευρισμός με τους διαιτητές με αποτέλεσμα το 8-8 να γίνει 14-10 κι η Σερβία να φτάσει στη νίκη. «Πνιγήκαμε στο άγχος της πρεμιέρας και δεν είχαμε την απαραίτητη ψυχολογία. Η Σερβία μας κέρδισε 3-0 και μας κέρδισε καθαρά από τα δικά μας λάθη», είπε απογοητευμένος ο Γιάννης Ανδρεάδης κι έδωσε το σύνθημα για το αυριανό ματς με την Ιταλία: «Μπροστά μας πλέον έχουμε την Ιταλία, μία αντίπαλο ποιοτικά ανώτερη και αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να εκμεταλλευτούμε σαν ομάδα, ώστε να προετοιμαστούμε καλύτερα για το κρίσμο ματς με τη Γερμανία, που θεωρώ ότι εν πολλοίς θα κρίνει το μέλλον μας στην 8αδα».
Τα σετ 25-21, 28-26, 25-19
Ελλάδα (Ανδρεάδης) Βλάχου 1, Καλαγασίδη 1, Διάλλα 11, Κάστανου 3, Φακοπουλίδου 16, Παπάζογλου 4, λίμπερο η Ξανθοπούλου (44% υπ., 14&% αρ.), Αλεξάκου 5.
Σερβία (Τσάκοβιτς) Βεσελίνοβιτς 2, Σέκουλιτς 10, Κόσιτς 14, Λάζοβιτς 15, Ραντμίλοβιτς 11, Στοίκοβιτς 3, λίμπερο η Τ. Μιλόγεβιτς (39% υπ., 28% αρ.), Ασόνια 6, Μαρτίνοβιτς 1, Γιάκοβιτς 1.