Ξεκούραστα η Εθνική έκανε το 2Χ2

Δίχως να δυσκολευτεί όπως ήταν αναμενόμενο, η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των γυναικών έκανε το 2Χ2 στο προ-Ολυμπιακό τουρνουά που διεξάγεται στην πόλη Γκούντα της Ολλανδίας νικώντας τη Νότια Αφρική 16-2.

Οι παίκτριες του Σάκης Κεχαγιά δεν ξεκίνησαν το ίδιο δυναμικά με χθες και στο πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν μικρότερο από ότι θα περίμενε κανείς λαμβάνοντας υπόψη και τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Στη συνέχεια όμως τα πράγματα άλλαξαν, η άμυνα έγινε πιο αποτελεσματική με την Έλενα Κούβδου (σήμερα ξεκίνησε στη θέση της Χρυσής Διαμαντοπούλου) να μη δέχεται γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και την Εθνική να επικρατεί τελικά επί της Νότιας Αφρικής. Να σημειωθεί ότι σήμερα σκόραραν 10 παίκτριες με την Κότσια να είναι η μοναδική που δε βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.
Νωρίτερα, οι ΗΠΑ νίκησε 14-7 τον Καναδά και στις 21:00 η Ισπανία παίζει με την Ιαπωνία που είναι και ο τελευταίος αγώνας της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου. Αύριο στις 13:40 η Εθνική αντιμετωπίζει τον Καναδά, ενώ στις 15:00 η Ισπανία παίζει με τις ΗΠΑ.
Οκτάλεπτα 2-0, 5-2, 4-0, 5-0
Ελλάδα (Κεχαγιάς) Ασημάκη 2, Ε. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 1, Τσουκαλά 3, Μανωλιουδάκη 1, Ελευθεριάδου 1, Αβραμίδου 2, Ρουμπέση 1, Β. Διαμαντοπούλου 1, Μ. Πλευρίτου 1.