Κουβέιτ 2019: Η Ιταλία το χάλκινο

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ιταλία που επικράτησε επί της Κροατίας στον μικρό τελικό με 9-6, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης ανδρών Κ20 που διεξάγεται στο Κουβέιτ.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Η Ιταλία αντιμετώπισε τη Κροατία στον μικρό τελικό και αγωνίστηκαν για το χάλκινο μετάλλιο το οποίο πήρε η Ιταλία με σκορ 9-6 με ανατροπή, αφού στο τέλος του ημιχρόνου βρισκόταν πίσω με ένα γκολ λιγότερο. Έτσι, η Ιταλία διατήρησε την παράδοση που τη θέλει να κερδίζει μετάλλιο (έφτασε τα δέκα) στη διοργάνωση ενώ η Κροατία έμεινε στην τέταρτη θέση.
Η Ισπανία επικράτησε επί του Μαυροβουνίου με 8-14 και βρέθηκε στην πέμπτη θέση και αφήνοντας το Μαυροβούνιο στην έκτη. Οι ΗΠΑ απέσπασαν τη νίκη από την Ιαπωνία με 14-19 και κρατήθηκαν στην έβδομη θέση και την οκτάδα συμπλήρωσε η Ιαπωνία.