Κύπελλο ανδρών: Σπουδαίος Ηρακλής, 3-2 τον Φοίνικα και παίζει τελικό!

Όπως πέρσι στη Ρόδο (3-2 τον ΠΑΟ) έτσι και στην Ιεράπετρα ο Ηρακλής θύμισε κάτι από τα παλιά, επικρατώντας με 3-2 του Φοίνικα Σύρου και προκρίθηκε στον αυριανό τελικό του Κυπέλλου όπου για δεύτερη σερί χρονιά θα βρει αντίπαλο τον ΠΑΟΚ (20:15, ΕΡΤ Sports).

Ο Γηραιός έβγαλε μεγάλες ψυχικές δυνάμεις μέσα στο ματς, καθώς βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά δεν τα παράτησε, πήρε μεγάλες βοήθειες από τον πάγκο και στο τάι μπρέικ έκανε πραγματικό περίπατο.
Στο πρώτο σετ, ο Ηρακλής έπαιρνε εύκολα την αλλαγή και με τον Φοίνικα να δείχνει νευρικός οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με 7-5 κι έφτασαν στο 14-11, με τους Συριανούς να παίρνουν την αλλαγή και τον Παπαδόπουλο να πηγαίνει στο σερβίς και να φεύγει όταν το σκορ έγινε 14-18! Ο Κλίντι δεν έβγαζε υποδοχή, Ποπόφ δεν τελείωνε τις επιθέσεις κι ο Ορφανός έβαλε τον Αρμενάκη ο οποίος με δύο μπλοκ έφερε τον Ηρακλή στον πόντο (19-20). Ο Φοίνικας ξέφυγε ξανά με 19-22, όμως το σετ ήρθε σε νεα ισορροπία (23-23) για να τελειώσει ο Καϊσλάσαλο μια δύσκολη επίθεση από το 4 και αν δεχθεί μπλοκ ο Κλίντι για το 25-23.
Ισορροπία στην εκκίνηση του Β’ σετ, με το 11-9 να γίνεται 15-9 με δύο άσους του Ποπόφ και κάκιστη υποδοχή από τον Φοίνικα που συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με το σκορ να φτάνει στο 19-11.
Κάπου εκεί όμως ο Γηραιός χαλάρωσε, με δύο λάθη του Ποπόφ το σκορ πήγε στο 19-15, για να πλησιάσει ο Φοίνικας σε 21-18 (μπλοκ Βουλκίδη σε Κλίντι), αλλά η αντεπίθεση του δεν είχε συνέχεια με το σετ να κλείνει στο 25-20.
Ίδιο ακριβώς το σκηνικό και στο τρίτο σετ με το σκορ να είναι 9-9 και ξαφνικά ο Φοίνικας να ξεφεύγει με 9-15 και να φτάνει στο 13-20. Ο Ορφανός έβαλε σταδιακά Αρμενάκη, Χήρα, Τζιουμάκα, ο Ηρακλής απέκτησε ενέργεια κι επέστρεψε μειώνοντας αρχικά σε 17-20 για να κριθεί το σετ 19-21 όταν ο Ηρακλής έχασε κόντρα επίθεση και ο Φοίνικας πήρε το σετ με 22-25.
Με τους Συριανούς να ξεφεύγουν γρήγορα με 3-6 στο δ’ σετ, οι παίκτες του Παβλίσεβιτς δεν εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία να τελειώσουν ψυχολογικά τον αντίπαλο τους και το πλήρωσαν. Ο Ποπόφ επέστρεψε στο ματς και έδωσε επιθετική ισχύ στον Ηρακλή, αλλά και βοήθεια στο μπλοκ με το σκορ να γίνει 8-8 και τον Ηρακλή να περνά μπροστά με 11-10 και να μην ξαναχάνει το προβάδισμα. Προηγήθηκε με 15-12 (άσος Κλίντι), για να μειώσει σε 17-16 ο Λέτσκοφ με μπλοκ και να ισοφαρίσει σε 19-19 με άουτ του Κλίντι. Στο 22-21 όμως ο Εβάντρο έκανε φιλέ, στο 23-22 ο Ηρακλής έβγαλε απίθανο ντουμπλάζ μετά από μπλοκ για να κάνει ο τελειώσει τη φάση ο Μαυροβουνιώτης (24-22) και να κλείσει το σετ με επίθεση του Κλίντι.
Στο τάι μπρέικ ο Ηρακλής προηγήθηκε με μπλοκ του Ποπόφ και άσο του Ντίνα και το 2-1 έγινε 5-1 με δύο άουτ του Παπαδόπουλου. Ο Παβλίσεβιτς πήρε τάιμ άουτ, όμως η ομάδα του είχε αδειάσει από ενέργεια, με τα σερβίς του Χήρα το σκορ πήγε στο 8-2, κι ο Φοίνικας πέταξε λευκή πετσέτα με τον Γηραιόνα πανηγυρίζει την πρόκριση.
Τα σετ: 22-25, 25-23, 20-25, 25-23, 15-8.
Ηρακλής (Ορφανός) Ντίνας 9 (2/3 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Προύσαλης 2 (0/3 επ., 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 11 (9/21 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ.-41% άριστες), Φέργκιουσον 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Κλίντι 24 (20/37 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 54% υπ.-24% άριστες), Ποπόφ 19 (17/47 επ., 2 άσοι), Μπουράκης -λ (40% υπ.-2% άριστες) / Μούχλιας Β., Τζιουμάκας 1 (1/1 επ.), Αρμενάκης 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Χήρας 4 (1/1 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ).
Φοίνικας (Παβλίσεβιτς) Φίλιο 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Εβάντρο 21 (18/43 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Λέσκοφ 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Βουλκίδης 11 (6/11 επ., 5 μπλοκ), Καϊσλάσαλο 25 (24/46 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 )(/17 επ., 57% υπ.-31% άριστες). Βελούδης -λ (43% υπ.-26% άριστες) / Κιόσης.