Κύπελλο Ιταλίας: Ανατροπή έπος και 2η σερί κούπα για Περούτζια

Η Περούτζια βρέθηκε να χάνει με 0-2 από την Λούμπε στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας, όμως με πρωταγωνιστή τον Λεόν και αποκάλυψη τον Ρίτσι επικράτησε με 3-2.

Μπροστά σε 9.000 φίλους του βόλεϊ (φυσικά ανάμεσα τους ήταν οπαδοί και των δύο ομάδων, χωρίς νεκρές ζώνες) που είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν σε ένα μαγικό διήμερο τις τέσσερις κορυφαίες ομάδες της Ιταλίας (Περούτζια-Μόντενα 3-0 και Λούμπε-Τρέντο 3-2 οι ημιτελικοί), ο τελικός ξεκίνησε με την Λούμπε να φτάνει σε ένα εύκολο 0-2 καθοδηγούμενη από τον ασταμάτητο Σοκόλοφ που είχε 11/13 επιθέσεις.
Κομβικό σημείο του αγώνα το τρίτο σετ. Η Περούτζια πίεσε με το σερβίς της και ξέφυγε με 11-6 και μέχρι το 19-14 ήλεγχε το παιχνίδι. Εκεί η Λούμπε άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (20-18) και παρόλο που βρέθηκε στο 23-19, ισοφάρισε 24-24 με τον Λεάλ, όμως ο Λεόν με επίθεση και άσο (ο 6ος συνολικά) έκλεισε το σετ.
Η Λούμπε είχε το προβάδισμα στο δ’ σετ (3-7, 10-13), ωστόσο στο 17-19 μπήκε στην εξίσωση ο παράγοντας Ρίτσι. Ο κεντρικός της Περούτζια πήρε τρεις σερί πόντους (είχε 5/5 επιθέσεις στο σετ) για το 20-19, ο Λεόν συνέχισε με 2 άσους (22-19) με την Λούμπε να ισοφαρίζει 23-23 με μπλοκ του Σιμόν στον Ποντράσιανιν. Όμως ο Λάντσα έκανε το 24-23 κι ο Ατανασίεβιτς τελείωσε την κόντρα στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.
Εκεί ο Λεόν είχε 100% στην επίθεση, η Περούτζια είχε σταθερά το προβάδισμα με την Λούμπε να ισοφαρίζει 12-12, αλλά το σκορ να πηγαίνει στο 14-12 με μπλοκ του Λάντσα στον Λεάλ… Η Λούμπε μείωσε σε 14-13, για να έρθει ο Λεόν και να βάλει την σφραγίδα του στον πρώτο του τίτλο που κατέκτησε επί Ιταλικού εδάφους…
Τα σετ: 21-25, 21-25, 26-24, 25-23, 15-13
Περούτζια (Μπερνάρντι) Ντε Τσέκο 6 (2/3 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Λάντσα 12 (8/16 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ.-21% άριστες), Ποντράσιανιν 8 (4/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ατανασίεβιτς 18 (15/32 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Λεόν 26 (22/42 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ.-23% άριστες), Ρίτσι 11 (9/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κολάτσι –λ (64% υπ.-36% άριστες) / Πιτσινέλι-λ, Ντέλα Λούνγκα, Σέιφ, Χόγκ,.
Λούμπε (Ντε Τζόρτζι) Μπρουνίνιο 2 (1/1 επ., 1 άσο), Χουνατορένα 17 (15/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 70% υπ.-43% άριστες), Σιμόν 8 (2/6 επ., 6 μπλοκ), Σοκόλοφ 25 (23/34 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λεάλ 13 (9/25 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 21% υπ.-08% άριστες), Ντιαμαντίνι 8 (7/7 επ., 1 μπλοκ), Μπαλάσο –λ (52% υπ.-37% άριστες) / Ντ’ Ουλστ, Κανταγκάλι 1 (1 μπλοκ), Κόβαρ.