Κυπελλούχος Ευρώπης η Ολλανδία

Μετά το πρωτάθλημα, η εθνική ομάδα πόλο των γυναικών της Ολλανδίας κατέκτησε και το κύπελλο επικρατώντας στον τελικό του Τορίνου επί της Ρωσίας 11-9.

H Ολλανδία επιβεβαίωσε ότι είναι η κορυφαία ομάδα της Ευρώπης αυτή τη στιγμή και ίσως η μοναδική που μπορεί να κοντράρει τις Αμερικανίδες στο παγκόσμιο. Την Ολλανδία και τη Ρωσία στον τελικο του γουόρλν λιγκ θα συνοδέψει η Ουγγαρία η οποία στο μικρό τελικό νίκησε 13-11 την Ιταλία και κατέλαβε την προνομιουχα τρίτη θέση. Θυμίζουμε ότι το γουόρλντ λιγκ διεξάγεται 4-9 Ιουνίου και θα αποτελέσει την πρόβα τζενεράλε ενόψει του παγκόσμιου πρωταθλήματος.