Κυρίαρχοι οι Κενυάτες σε Πεκίνο και Χουανγκζού

Καλές επιδόσεις sημειώθηκαν σήμερα ανά τον κόσμο σε αγώνες ημιαντοχής και αντοχής με τους Κενυάτες να επικρατούν στο μαραθώνιο του Πεκίνου και της Χουανγκζού όπως και στο 10αρι της Ιταλίας.

Στο Πεκίνου, ο Μάθιου Κιπκοέτς Κισόριο τερμάτισε σε 2:07.06 για να καταρρίψει το ρεκόρ διαδρομής που κρατούσε από το 2013. Ο Κενυάτης μαζί με τους δύο συμπατριώτες του, Εμάνουελ Ρούτο και Σόλομον Κίργουα Γιέγκο, οδηγούσαν την κούρσα για να κάνουν το 1-2-3 για τη Κένυα με τον Γιέγκο να τερματίζει δεύτερος (2:09:45) ενώ ο Ρούτο -που αγωνίστηκε για πρώτη φορά μετά ο 2008- τερμάτισε τρίτος με 2:10.15.

H 24χρονη Αιθιόπισσα Σουτούμε Ασέφα έτρεξε τον καλύτερο μαραθώνιο της καριέρας της, σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ μετά από τρία χρόνια κατά 9 δευτερόλεπτα, και πήρε τον πρώτο της τίτλο σε μαραθώνιο με 2:23.31. Πίσω από την Ασέφα τερμάτισε η Κινέζα Λι Ζιξουάν, έκτη πέρυσι στην ίδια διαρομή, με 2:29.06 ενώ το φαβορί για τη νίκη, η Μούλου Σεμπόκα από την Αιθιοπία, τερμάτισε στην τρίτη θέση με 2:29.09.

Μαραθώνιος Χανγκζού
Το φαβορί επιβεβαιώθηκε και ο 26χρονος Μάριους Κιμουτάι ήταν ο νικητής του μαραθωνίου της Χανγκζού με 2:10.05, καταρρίπτοντας το ρεκόρ διαδρομής (2:10.33). Ο δρομέας από το Μπαρέιν κατέκτησε τη δεύτερη νίκη του στην Κίνα φέτος (είχε νικήσει το Σεπτέμβριο στη Ταϊγούν με 2:09.43) και τον έκτο τίτλο του στο μαραθώνιο από το 2013. Παράλληλα, έγινε ο πρώτος νικητής της διαδρομής από το Μπαχρέιν, στα 33 χρόνια που διεξάγεται ο συγκεκριμένος αγώνας. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο 32χρονος Κενυάτης Στάνλεϊ Μπετ με 2:10.12, καταρρίπτοντας επίσης το προηγούμενο ρεκόρ διαδρομής, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Ντάγκλας Κίμελι με νέο ατομικό ρεκόρ στα 2:11.01.

Στις γυναίκες, η Κενυάτισσα Άγκνες Τζερούτο Μπαρσόσιο επίσης επιβεβαίωσε τις προσδοκίες και πήρε τον τίτλο. Η 37χρονη πήρε το προβάδισμα εξ’ αρχής και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα για να τερματίσει σε 2:25.20. Η Άλις Τζεπκεμπόι Κιμουτάι, 12η πέρυσι στη συγκεκριμένη διαδρομή, τερμάτισε δεύτερη με νέο ατομικό ρεκόρ στα 2:28.14 ενώ η Πρισίλα Τσεπατίι τρίτη με επίδοση 2:36.55.

Corsa dei santi 10χλμ.
Ο Κενυάτης Τζέιμς Μπούρουγκου και η Ουκρανή Σοφία Γιάρεμτσιουκ κατέκτησαν τους τίτλους του αγώνα των 10χλμ. Corsa dei Santi, που διεξήχθη στη Ρώμη και ανήκει στην κατηγορία bronze label της παγκόσμιας ομοσπονδίας.

Ο Κενυάτης Μπούρουγκου τερμάτισε σε 29:04 και με διαφορά 2 δευτερολέπτων τερμάτισε πρώτος αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον συμπατριώτη του Πολ Τιόνγκικ. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Τζέιμς Κίμπετ με 29:54 για να συμπληρώσει τον Κενυάτικο θρίαμβο στην διαδρομή.

Με νέο ατομικό ρεκόρ στα 33:01 η Ουκρανή Σοφία Γιάρεμτσουκ πήρε τον τίτλο και άφησε πίσω της την Κενυάτισα Άιβιν Λαγκάτ με 33:16. Η κάτοχος του τίτλου από τη Ρουάντα, Κλεμεντίν Μουκαντάνγκα, έμεινε στην τρίτη θέση με 33:33 ενώ η πρώτη Ιταλίδα της διαδρομής ήταν η Σάρα Μππροτζιάτο που τερμάτισε έκτη με 34:21.