ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Κυρίδου – Μπούρμπου το καλύτερο πλασάρισμα στο ευρωπαϊκό

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας στη Λουκέρνη ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να μην κατακτά μετάλλιο και το δίδυμο Μαρία Κυρίδου – Χριστίνα Μπούρμπου να έχουν το καλύτερο πλασάρισμα από ελληνικής πλευράς.

Το δίδυμο της δικώπου ολοκλήρωσε στην 5η θέση τερμαρτίζοντας σε 7:20.46 ενώ το χρυσό κατέκτησε η Ισπανία (7:14.14) το ασημένιο η Ρουμανία (7:15.52) και το χάλκινο η Ιταλία (7:16.22).

Στο άλλο μεγάλο τελικό με ελληνικό ενδιαφέρον στο διπλό σκιφ γυναικών οι Αννέτα Κυρίδου και Κατερίνα Νικολαϊδου πήραν την 6η θέση κι έμειναν  μακρυά από το βάθρο των νικητών. Οι δυο Ελληνίδες πρωταθλήτριες τερμάτισαν σε 7:01.74 ενώ το χρυσό κατέκτησε η Γερμανία με 6:49.23 , το ασημένιο η Ρουμανία με 6:50.56 και το χάλκινο η Ιταλία με 6:51.38.

Την 5ηθέση στον μικρό τελικό της δικώπου άνευ κατέλαβαν οι Θανάσης Παλαιοπάνος και Γιάννης Καλανδαρίδης. Οι δυο Έλληνες πρωταθλητές τερμάτισαν σε 6:41.47 και κατετάγησαν 11οι στη γενική του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Πολυνίκης σε αυτό το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα αναδείχθηκε η Γερμανία που κατέκτησε 5 χρυσά , ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο ενώ ακολούθησαν οι Ολλανδία με 2 χρυσά, 3 ασημένια 2 χάλκινα και Ιταλία με 2 χρυσά, 2 ασημένια και 3 χάλκινα.