Λιγκ Καπ: Ο Ολυμπιακός έκανε το 2χ2

Ο Φοίνικας Σύρου αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και πήρε το πρώτο σετ αλλά οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και με μαγικό Ζουπάνι έφτασαν άνετα στο τελικό 3-1.

Οι Συριανοί στο πρώτο σετ είχαν εξαιρετικό σερβίς (πήραν και τους 4 άσους τους) και έχοντας από την αρχή το προβάδισμα το κράτησαν ως το τέλος, όμως από το δεύτερο σετ και μετά το σκηνικό άλλαξε.
Πλέον αυτός που πίεζε στο σερβίς ήταν ο Ολυμπιακός με αποτέλεσμα να αρχίσει να λειτουργεί καλύτερα και το μπλοκ του ενώ στην επίθεση ο Ζουπάνι ήταν απίστευτος έχοντας 26 πόντους με 23/29 επιθέσεις, 1 άσο, 2 μπλοκ, ενώ ουσιαστικά χάρισε ένα σετ στον Ολυμπιακό καθώς η αποτελεσματικότητα του ήταν τρομερή (είχε 1 λάθος στην επίθεση κι 1 χαμένο σερβίς σε 16 προσπάθειες!).
«Το πρώτο σετ ήταν λίγο περίεργο για όλους μας. Η ομάδα της Σύρου έπαιξε καλά και μας πίεσε στο σερβίς. Στο 2ο σετ βρήκαμε καλύτερο ρυθμό στην επίθεση βελτιωθήκαμε στο μπλοκ και την άμυνα και φτάσαμε στη νίκη. Είναι φυσιολογική αυτή η εικόνα της ομάδας σε τέτοια παιχνίδια αυτή την περίοδο. Το σημαντικό είναι να βρίσκουμε ρυθμό μέσα από τα παιχνίδια και να παίρνουμε τις νίκες που θέλουμε», είπε ο Μουνιόθ για να συμπληρώσει ο Ζαλμάς: «Δεν είμαστε έτοιμοι για να έχουμε διάρκεια σε ένα παιχνίδι με τέτοιο αντίπαλο όπως ο Ολυμπιακός. Εχουμε εξέλιξη και πρόοδο και αυτό κρατάει περιμένω περισσότερα πράγματα από τους νέους παίκτες μου. Χωρίς φόβο και ανασφάλεια είμαι σίγουρος πως τα καταφέρουν. Εχω εμπιστοσύνη στις επιλογές που κάναμε και ο χρόνος δουλεύει για μας».
Τα σετ: 21-25, 25-17, 25-13, 25-18.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Ζουπάνι 26 (23/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 10 (6/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φράγκος 12 (10/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 23% άριστες), Τερβαπόρτι 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ραούβερντινκ 12 (5/14 επ., 7 άσσοι, 56% υπ. – 56% άριστες) / Δαρίδης (λ, 47% υπ. – 26% άριστες), Στεφάνου (λ), Χριστοφιδέλης, Τσέλιος 1 (μπλοκ), Στιβαχτής, Σμιτ 3 (3/4 επ.), Κουμεντάκης (71% υπ. – 29% άριστες).
ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ζαλμάς): Χήρας 1 (1/5 επ.), Φίλχο 3 (3/6 επ.), Εβάντρο 17 (15/28 επ., 2 άσσοι, 39% υπ. – 19% άριστες), Λέσκοφ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ντόκιτς 12 (10/14 επ., 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ. – 13% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 64% υπ. – 36% άριστες), Βελούδης (λ). Φωτιάδης 1 (1/4 επ., 50% υπ. – 25% άριστες), Αδάμ, Βουλκίδης 2 (2/6 επ.), Μήλης 8 (8/18 επ.).