TOKYO 2020

ΤΟΚΙΟ 2020 – Παραολυμπιακοί: «Λύγισε» από το άγχος ο Χατζηκυριάκος

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε ο Μάριος Χατζηκυριάκος στην πρεμιέρα του στο Παραολυμπιακό τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης. Για το 1ο γκρουπ της κλάσης 6 των ορθίων δημιούργησε τις προϋποθέσεις για την έκπληξη απέναντι στον Ισπανό Αλβάρο Βαλέρα, νούμερο 1 της κατηγορίας στην παγκόσμια κατάταξη και στο Τόκιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, προηγήθηκε με 2-1 σετ, ώσπου λύγισε με 3-2 ύστερα από συναρπαστικό ματς, που κράτησε 43 λεπτά. Ο 20χρονος διεθνής μας διαχειρίστηκε το φυσιολογικό άγχος της παρθενικής εμφάνισης στο μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός για τα άτομα με αναπηρία και πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Άξιζε μία σπουδαία νίκη, που θα αύξανε τις πιθανότητες να περάσει στο ταμπλό και το ότι δεν την πέτυχε τελικά, οφείλεται σε μικρή έλλειψη συγκέντρωσης στα πιο κρίσιμα σημεία και φυσικά στη μεγάλη ποιότητα του αντιπάλου. Πάντως, ο στόχος της πρόκρισης παραμένει ορατός. Ο Χατζηκυριάκος τον διεκδικεί με σοβαρές ελπίδες και χρειάζεται απαραίτητα τη νίκη στο δεύτερο παιχνίδι του τα ξημερώματα της Παρασκευής κόντρα στον Χιλιανό Κριστιάν Ντετόνι.

Ο σημερινός αγώνας του δεν άρχισε καλά κι έχασε με διαφορά το 1ο σετ, το μοναδικό στο οποίο υστέρησε. Ανέκαμψε άμεσα, συνέχισε με θετική σκέψη και βρήκε λύσεις στο παιχνίδι του Βαλέρα με το κομπίνα λάστιχο στο backhand(«δοντάκι»). Πήρε οριακά το 2ο σετ και ισοφάρισε (με τον Πολυχρόνη Πολίτση να κάνει χρήση του τάιμ άουτ στο 8-8) και με ακόμα καλύτερο ρυθμό στη συνέχεια προηγήθηκε με 2-1 σετ (στο 4-7 του 3ου σετ χρησιμοποίησε το τάιμ άουτ και η ισπανική πλευρά).

Στο πολύ κρίσιμο 4ο σετ ο Χατζηκυριάκος είχε τα σερβίς στο 8-8, δεν τα αξιοποίησε και τελικά δέχτηκε την ισοφάριση με οριακό σκορ. Στο καθοριστικό 5ο σετ ο Βαλέρα έκανε ιδανική αρχή με 4-0. Ολοένα και αύξανε τη διαφορά, την έφτασε στο 9-3 και το 10-4 κι ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε απλά να μειώσει με τρεις πόντους στη σειρά (4-11, 11-9, 11-5, 9-11, 7-11). Χάθηκε έτσι μία καλή ευκαιρία για μεγάλη νίκη, πάντως δημιουργούν αισιοδοξία για τη συνέχεια από τη μια η πολύ καλή απόδοση κι από την άλλη το κλειστό σκορ, που θα ευνοήσει σε ενδεχόμενη τριπλή ισοβαθμία στο γκρουπ. Αν αύριο ο Βαλέρα επικρατήσει του Ντετόνι εξασφαλίζει την πρωτιά, συνεπώς ο στόχος την Παρασκευή θα είναι η 2η θέση στο γκρουπ.

Η αναμέτρηση της Παρασκευής με αντίπαλο τον Ντετόνι θ’ αρχίσει στις 03:40 ώρα Ελλάδας (09:40 τοπική) και γίνεται στο τραπέζι 1.