Λιγκ Καπ: «Χρυσή» πρόκριση Ολυμπιακού, νίκη ψυχολογίας για ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε εντός έδρας τον Ολυμπιακό μετά από 20 μήνες, αλλά οι ερυθρόλευκοι πήραν την πρόκριση στον τελικό (αντίπαλος ο Παναθηναϊκός) επικρατώντας στο χρυσό σετ.

του Δημήτρη Τυχάλα

Κι όσο περίεργο κι αν ακουστεί, παρόλο που στο βόλεϊ δεν υπάρχει ισοπαλία, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς κι οι δύο είναι κερδισμένοι, καθώς ο ΠΑΟΚ πήρε μια νίκη ψυχολογίας στο πρώτο ματς που έπαιξε με κανονική σύνθεση, κι ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση βγάζοντας αντίδραση στο χρυσό σετ (όπου επικράτησε σχετικά εύκολα).

Στο πρώτο ματς που ο ΠΑΟΚ είχε κανονική σύνθεση με τον Φαν Ντάικ διαγώνιο, οι Κυπελλούχοι μπορεί να μην έβγαλαν μάτια ως προς το επιθετικό τους κομμάτι, αλλά αντιμετώπισαν πολύ καλύτερα τον Ολυμπιακό και πήγαν το παιχνίδι στα μέτρα τους.

Κι αυτή τη φορά στα κρίσιμα σημεία τα λάθη τα έκανε ο Ολυμπιακός που δεν είχε τον πολύ εύκολο πόντο των δύο προηγούμενων φετινών αναμετρήσεων τους.

Όπως για παράδειγμα στο πρώτο σετ που ενώ βρέθηκε να χάβνει με 17-13, μείωσε σε 18-17 και προσπέρασε με κόντρα του Χουσάι (20-21), έφτασε σε σετ μπολ (23-24), αλλά επίθεση Μάρσαλ, κόντρα Ίλνιχ και άουτ του Βουλκίδη έκαναν το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Στο β’ σετ είχαμε πάλι μάχη μέχρι το 18-18 που έγινε 20-18 με μπλοκ του Γάτση στον Φίνγκερ και το 20-19, 23-19 με άσο του Φαν Ντάικ για να φτάσουμε στο 2-0.

Ίδιο σκηνικό και στο γ’ σετ με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει 10-7 και 17-13, αλλά ο Ολυμπιακός πλγησίασε 21-19 και 23-22, όμως επίθση του Ίλνιχ και μπλοκ του Γάτση έστειλαν το ματς στο χρυσό σετ.

Εκεί ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη και τελευταία φορά με άσο του Μάρσαλ, ο Ολυμπιακός έκανε το 2-2, 2-4 με μπλοκ στον Φαν Ντάικ (δεν είχε πλέον δυνάμεις και ρυθμό) και ξέφυγε με 4-8 για να διατηρήσει τη διαφορά και το 7-11 να γίνει 7-13 με δύο μπλοκ που κλείδωσαν την πρόκριση.

Πολύ γκρίνια, αλλά αδίκως
Ένα άλλο στοιχείο που ξεχώρισε από το σημερινό ματς ήταν η διαιτησία με τους Μπάμπη Παπαδογούλα, Στέλιο Παπακοσμά να είναι εξαιρετικοί κι ας φωνάζουν κι οι δύο ομάδες (εδώ δεν ισχύει το φωνάζουν κι οι δύο τα έκαναν μαντάρα).

Ο Ολυμπιακός φώναζε περισσότερο στην κανονική διάρκεια του αγώνα, με αφορμή το ότι ο Βουλκίδης στο 10-8 του β’ σετ είδε κόκκινη κάρτα μετά από μπλοκ, ενώ ο Τακουρίδης στο 17-15 του ίδιου σετ για ανάλογη φάση είδε κίτρινη. Ποια ήταν η διαφορά; Ο Βουλκίδης είδε την κόκκινη γιατί πέρα από τον πανηγυρισμό προς το αντίπαλο τερέν κάτι είπε στον Τακουρίδη, ενώ ο τελευταίος είδε κίτρινη γιατί έμεινε μόνο στον πανηγυρισμό.

Ο ΠΑΟΚ φωνάζει και μάλιστα κατέθεσε ένσταση για τη φάση στο 6-10 του χρυσού σετ, όπου ο πρώτος διαιτητής (Παπαδογούλας) έδωσε 4 μπαλιές στην επίθεση του Κουμεντάκη, ο Ολυμπιακός ζήτησε τσάλεντζ θεωρώντας ότι υπήρξε επαφή στο μπλοκ, αλλά μετά από εξέταση του βίντεο ο δεύτερος διαιτητής (Παπακοσμάς) έδειξε επανάληψη. Τι είχε συμβεί; Στο βίντεο αποδείχθηκε ότι ο Φαν Ντάικ είχε επαφή με τη μπάλα στο μπλοκ και παρόλο που δεν υπήρξε παράβαση στο φιλέ (που ζήτησε ο Ολυμπιακός), ουσιαστικά ήταν λάθος η υπόδειξη του πρώτου διαιτητή (4 μπαλιές) και ως εκ τούτου σωστά δόθηκε επανάληψη της φάσης.

Όπως πολύ σωστά δόθηκε και η επανάληψη στο 8-14 του χρυσού σετ όταν ο Παπακοσμάς υπέδειξε φιλέ στον Πετρέα σε άουτ επίθεση του Μάρσαλ, αλλά το βίντεο έδειξε ότι ο αρχηγός του Ολυμπιακού δεν είχε κάνει παράβαση…

Τα σετ: 26-24, 25-21, 25-22, χρυσό σετ: 9-15
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 15 (10/23 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 70% υπ. – 48% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2/4 επ.), Φιλίποφ 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βαν Ντάικ 12 (10/36 επ., 2 άσσοι), Τακουρίδης 9 (6/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ιλίνιχ 8 (8/21 επ., 59% υπ. – 29% άριστες) / Στεφάνου (λ, 59% υπ. – 36% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης 6 (2/2 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σωτηρίου, Εφραιμίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 14 (12/30 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 6 (1/3 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χουσάι 12 (9/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. – 29% άριστες), Βουλκίδης 9 (7/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκέργκι 7 (6/15 επ., 1 άσσος, 37% υπ. – 26% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 50% υπ. – 20% άριστες), Στιβαχτής, Ασπιώτης 3 (3/5 επ.), Κουμεντάκης 8 (8/12 επ., 60% υπ. – 33% άριστες), Ριζόπουλος.