Λιγκ Καπ: Στον τελικό ο ΠΑΟ, αύριο βγαίνει ο αντίπαλος

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-2 του Παναθηναϊκού, αλλά οι πράσινοι προκρίθηκαν, για πρώτη φορά στην ιστορία τους στον τελικό του Λιγκ Καπ, έχοντας κερδίσει με 3-1 στο πρώτο ματς.

Ο επαναληπτικός ημιτελικός ήταν ένα πολύ κακό παιχνίδι (ο ΠΑΟ πήρε το πρώτο σετ με 33% στην επίθεση γιατί ο Φοίνικας είχε μόλις 25% και έκανε 14 λάθη!) με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται όλα τα λάθη των γηπεδούχων που έκαναν μια μεγάλη ανατροπή στο β’ σετ (από 11-16 σε 19-20), αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν μέχρι το τέλος.

Πάλεψαν όμως και πήραν τη νίκη γοήτρου με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να κάνει αρκετές αλλαγές μετά την εξασφάλιση της πρόκρισης, ενώ πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στον τελικό.

Αυτός θα προκύψει αύριο το βράδυ (18:00) με την ολοκλήρωση του επαναληπτικού ημιτελικού ΠΑΟΚ-Ολυμπιακού (3-0 ο Ολυμπιακός στο πρώτο ματς).

Ο Ολυμπιακός χρειάζεται δύο σετ, ο ΠΑΟΚ θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 και μετά να οδηγήσει το ματς στο χρυσό σετ. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει κερδίσει ποτέ τον Ολυμπιακό στο Λιγκ Καπ, προέρχεται από πέντε σερί ήττες από τους ερυθρόλευκους (σε Λιγκ Καπ και πρωτάθλημα), αλλά συγκριτικά με τα δύο προηγούμενα ματς που έχουν δώσει οι δύο ομάδες για φέτος, θα έχει για πρώτη φορά στη σύνθεση του τον Ολλανδό διαγώνιο Κάι Φαν Ντάικ.