ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ταραγόνα 2018: LiveFeed

Τελευταία μέρα σήμερα των 18ων μεσογειακών αγώνων στην Ταραγόνα με την Ελλάδα να διεκδικεί δύο χρυσά μετάλλια σε βόλεϊ γυναικών και υδατοσφαίριση ανδρών κόντρα σε Κροατία και Σερβία αντίστοιχα. Το Sportsfeed θα καλύχει με LiveFeed όλα όσα θα συμβούν σήμερα στην καταλανική πόλη.

47 μετάλλια ο απολογισμός και 6η θέση στην κατάταξη

Με 47 μετάλλια θα επιστρέψει η ελληνική αποστολή από την Ταραγόνα και την 6η θέση στη γενική κατάταξη. Ο απολογισμός της Ελλάδας είναι 12 χρυσά, 14 αργυρά και 21 χάλκινα μετάλλια.

14:35

01-07-2018

Υδατοσφαίριση: Ήττα στα πέναλτι και αργυρό μετάλλιο για την Εθνική

Με το αργυρό μετάλλιο ολοκλήρωσε την παρουσία της η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών στους 18ους μεσογειακούς αγώνες της Ταραγόνα. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου αναδείχθηκε ισόπαλη 8-8 στην κανονική διάρκεια του τελικού κόντρα στη Σερβία, όμως στα πέναλτι οι Σέρβοι ήταν πιο εύστοχοι και με επιμέρους σκορ 4-2 (12-10) πήραν το χρυσό μετάλλιο. Στη διαδικασία των πέναλτι τερματοφύλακες ήταν οι Μίτροβιτς (Σερβία) και Φλέγκας (Ελλάδα). Η σειρά των εκτελέσεων: Φιλίποβιτς 1-0 Δελακάς 1-1 Άλεξιτς 2-1 Φουντούλης 2-2 Μάντιτς 3-2 Γενηδούνιους 3-2 (απόκρουση Μίτροβιτς) Μίτροβιτς 4-2 Βλαχόπουλος 4-2 (απόκρουση Μίτροβιτς)

14:24

01-07-2018

Υδατοσφαίριση: Στα πέναλτι ο τελικός Ελλάδα - Σερβία

Πολύ μεγάλος αγώνας γίνεται στον τελικό της υδατοσφαίρισης των ανδρών όπου η Εθνική αντιμετωπίζει την πανίσχυρη Σερβία των Φιλίποβιτς, Μάντιτς, του Τσουκ και των αδελφών Πιγιέτλοβιτς. Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με σκορ 8-8 και πλέον οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για τα πέναλτι.

13:42

01-07-2018

Υδατοσφαίριση: Μπροστά στο ημίχρονο η Εθνική

Παίζοντας εξαιρετικά, η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών προηγείται στο ημίχρονο 3-1 επί της Σερβίας στον τελικό του τουρνουά των μεσογειακών αγώνων.

13:00

01-07-2018

Στη 12η θέση των μεταλλίων η Κύπρος

Σαφώς καλύτερη παρουσία από το 2013 στη Μερσίνη είχε φέτος στην Ταραγόνα η Κύπρος που κατέκτησε τέσσερα χρυσά, δύο αργυρά και δύο χάλκινα μετάλλια με τον Μίλαν Τραΐκοβιτς να μην είναι στην αποστολή, που θα μπορούσε να προσθέσει ακόμα ένα χρυσό. Το 2013 στη Μερσίνη η Κύπρος κατέκτησε δύο χρυσά (Αρτυματά 200μ., Παναγή μήκος), 2 αργυρά (4Χ100μ. γυναικών και Αχιλλέως σκοποβολή) και τρία χάλκινα (Αρτυματα 100μ. Ιωάννου κωπηλασία και Κουτούκη τάε κβον ντο). Τότε από το σύνολο των επτά μεταλλίων τα έξι τα πήραν γυναίκες. Φέτος άλλαξε η ισορροπία καθώς από τα τέσσερα χρυσά τα τρία τα κατέκτησαν άνδρες (Παρέλλης δισκοβολία, Γεωργίου σύνθετο ατομικό και μονόζυγο) και το ένα η Αρτυματά (400μ.). Τα δύο αργυρά τα πήραν ο Γεωργίου στο δίζυγο και ο Κοντίδης στα λέιζερ (ιστιοπλοΐα), ενώ τα δύο χάλκινα πάλι ο Γεωργίου (πλάγιος ίππος).

12:42

01-07-2018

Έκτη στην κατάταξη των μεταλλίων η Ελλάδα

Ότι και αν γίνει στον τελικό της υδατοσφαίρισης των ανδρών που ακολουθεί ανάμεσα στην Εθνική και τη Σερβία, η κατάταξη των μεταλλίων δεν πρόκειται να αλλάξει με την Ελλάδα να ολοκληρώνει στην 6η θέση με συγκομιδή (πριν από τον τελικό του πόλο) 12 χρυσά, 13 αργυρά και 21 χάλκινα.

12:40

01-07-2018

Βόλεϊ: Αργυρό μετάλλιο για την Εθνική γυναικών

Με το αργυρό μετάλλιο θα επιστρέψει από την Ταραγόνα η Εθνική ομάδα βόλεϊ των γυναικών η οποία ηττήθηκε πριν από λίγο στον τελικό από την Κροατία με 3-1 (16-25, 13-25, 25-17, 14-25). Η παρουσία της ελληνικής ομάδας κρίνεται άκρως πετυχημένη. Ακόμα και αν αρκετές χώρες κατέβασαν τις δεύτερες ομάδες τους, ένα μετάλλιο αποτελεί πάντα τονωτική ένεση για το άθλημα.