Λονιανγκάτα – Μαλέσε νικητές στη Σαγκάη

Ο Κενυάτης Πολ Λονιανγκάτα και η Γιεμπργκουάλ Μαλέσε από την Αιθιοπία ήταν οι δύο θριαμβευτές του μαραθωνίου της Σαγκάης, που διεξήχθη σήμερα, 17/11, και ανήκει στην κατηγορία Gold Label των αγώνων δρόμου.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Ο 26χρονος Κενυάτης μετά το 35ο χιλιόμετρο ξέφυγε από τους υπόλοιπους και έμεινε μόνος ως τον τερμάτισε, για να σημείωσε επίδοση στα 2:28.11, 57 δευτερόλεπτα μακριά από το ρεκόρ διαδρομής, που μένει αναλλοίωτο από το 2015. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Χασάν Ελ Αμπασί από το Μπαχρέιν με 2:08.58, ενώ πέρυσι είχε σημειώσει ρεκόρ Ασίας με 2:04.43, και ακολούθησε ο Αιθίοπας Λμένιχ Γκετάτσιου με 2:09.14.

Ο αγώνας δεν ήταν εύκολο καθώς ξεκινώντας η κούρσα είχε περίπου 15 βαθμούς ενώ αφού οι δρομείς είχαν ξεπεράσει το 20ο χιλιόμετρο, η θερμοκρασία είχε ανέβει ήδη στους 20 βαθμούς. Χαρακτηριστικό είναι πως πριν το 20ο χιλιόμετρο το γκρουπ των δρομέων που οδηγούσε την κούρσα ήταν περίπου 47 δευτερόλεπτα μπροστά από το ρεκόρ διαδρομής (πέρασμα στο 5αρι 14:57, στο 10αρι 29:58) όμως κατόπιν της ανόδου της θερμοκρασίας δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τον γρήγορο ρυθμό.

Στις γυναίκες, η κάτοχος του τίτλου Γιεμπργκουάλ Μαλέσε από την Αιθιοπία κατάφερε να επιβεβαιώσει την καλή της κατάσταση και να διατηρήσει τον τίτλο της, τερματίζοντας πρώτη σε χρόνο 2:23.19. Βέβαια, η επίδοσή της είναι περισσότερο από 2 λεπτά πιο αργή από το ρεκόρ αγώνων, που της ανήκει από το 2018, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να τερματίσει πρώτη με διαφορά 2 λεπτών από την επόμενη. Με 2:25.37 η Κινέζα Γουαγκανές Μεκασά ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ενώ η η 19χρονη συμπατριώτισσα της Μελέσε, Όμπσε Αμπντέτα, τερμάτισε τρίτη με 2:27.47 στην πρώτη της εμφάνιση στον μαραθώνιο.