ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Μάντης-Καγιαλής και Μπόζη-Κλωναρίδου τον 1ο λόγο για την Ολυμπιακή πρόκριση

Τα κορυφαία ελληνικά δίδυμα στα 470, Μάντης-Καγιαλής και Μπόζη-Κλωναρίδου, επικράτησαν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας και πήραν σημαντικό προβάδισμα στην εσωτερική πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

του Παναγιώτη Βότση

Τα δύο πληρώματα, που κατέκτησαν τις Ολυμπιακές προκρίσεις στην κατηγορία 470 για την Ελλάδα, συμμετείχαν στον πρώτο από τους δύο αγώνες εσωτερικής πρόκρισης και σημείωσαν νίκες που τους τοποθετεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Στους άνδρες, οι Μάντης-Καγιαλής κατέκτησαν μια ξεκάθαρη νίκη με διαφορά 6 πόντων από τους επόμενους Έλληνες και αυτήν τη στιγμή οδηγούν την κούρσα της εσωτερικής πρόκρισης. Στις γυναίκες, οι Μπόζη-Κλωναρίδου ενώ φάνηκε κάποια στιγμή να απειλούνται από τις Σπανάκη-Τσουλφά, κατετάγησαν πρώτες με διαφορά, βέβαια, μόλις 3 πόντων. Αυτό που μένει πια και για τα δύο δίδυμα είναι το παγκόσμιο κύπελλο της Γένοβας, 13-19 Απριλίου, είναι να συγκεντρώσουν καλύτερο σύνολο πόντων από τα πληρώματα που τους «κυνηγούν» για να εξασφαλίσουν και τυπικά το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς.