Μαθήματα αθλητικής παιδείας

Η Τρεντίνο ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του καμπιονάτο, καθώς επικράτησε (με ανατροπή) της Λούμπε στο τάι μπρέικ, ωστόσο το συγκεκριμένο παιχνίδι καλό θα ήταν να το δουν όλοι οι Eλληνες φίλαθλοι για να δουν πως τιμούν και σέβονται τις αξίες.

Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Οσμάνι Χουαντορένα, ο οποίος επέστρεψε μετά από τρία χρόνια στο Τρέντο ως αντίπαλος (τα δύο προηγούμενα έπαιζε στην Χάλκμπανκ) κι όχι μόνο δεν αποδοκιμάστηκε γιατί επέλεξε να πάει σε μια ανταγωνιστική ομάδα, αλλά αποθεώθηκε από τους πάντες.
Πριν την έναρξη του αγώνα ο πρόεδρος της Τρεντίνο Ντιέγκο Μόσνα κατέβηκε για να τον τιμήσει, ενώ ακολούθησαν οι οπαδοί της ομάδας την ίδια ώρα που όλο το γήπεδο όρθιο χειροκροτούσε.
Ο Κουβανός βέβαια οδήγησε την Λούμπε στο 0-2, αλλά ενώ η ομάδα του ήταν μπροστά και στο γ’ σετ (μέχρι το 19-21), η Τρεντίνο ανέβηκε στην επίθεση και το μπλοκ ισοφαρίζοντας σε 2-2.
Στο 5ο σετ η Λούμπε προηγήθηκε με 3-5, 7-10 και 9-12, αλλά στην τελική ευθεία του αγώνα έκανε δύο παραπάνω λάθη και η Τρεντίνο πήρε τη νίκη με 16-14.
Εντός έδρας ήττα για την Ραβένα με το ίδιο σενάριο καθώς προηγήθηκε με 2-0 της Μιλάνο, αλλά έχασε με 3-2! Ο Κουμεντάκης ήταν στον πάγκο μέχρι τα μισά του δ’ σετ, αλλά ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 πόντους και εξαιρετικά στατιστικά (8/14 επιθέσεις, 1 άσο, 1 μπλοκ, 72% υπ. – 27% άριστες).
Νίκη με 3-0 για την Περούτζια (αλλαγή σε όλα τα σετ ο Τζιουμάκας) στην έδρα της Λατίνα, που διατήρησε την ομάδα της Ούμπρια στην 4η θέση.

Τα αποτελέσματα
Τρεντίνο – Λούμπε 3-2 (23-25, 21-25, 25-23, 25-16, 16-14)
Ραβέννα – Μιλάνο 2-3 (25-20, 25-15, 21-25, 22-25, 12-15)
Πάντοβα – Μόντενα 0-3 (20-25, 18-25, 23-25)
Μόντσα – Βερόνα 1-3 (25-21, 23-25, 21-25, 22-25)
Λατίνα – Περούτζια 0-3 (22-25, 22-25, 19-25)
Πιατσέντζα – Μολφέτα 0-3 (22-25, 20-25, 12-25)
Βαθμολογία Μόντενα 29, Λούμπε 27, Τρεντίνο 24, Περούτζια 24, Βερόνα 24, Μολφέτα 18, Λατίνα 13, Μόντσα 12, Ραβέννα 10, Πάντοβα 9, Πιατσέντζα 4, Μιλάνο 4.

Ο Αχιλλέας πλήγωσε τους τρεις λεγεωνάριους
Η Ναρμπόν προηγήθηκε με 2-0 και πίστεψε ότι θα κατακτήσει τη 2η νίκη της στην σεζόν, αλλά τελικά η Ναντ έκανε την ανατροπή με τον Αχιλλέα Παπαδημητρίου να βγαίνει νικητής στον ελληνικό εμφύλιο.
Βασικοί για την Ναρμπόν οι Προύσαλης (1 πόντο), Φράγκος (10 πόντοι με 9/23 επιθέσεις, 1 άσο, 41% υπ. – 36% άριστες), αλλαγή στην πίσω ζώνη μπήκε ο Πρωτοψάλτης, ενώ ο Παπαδημητρίου είχε 61% υποδοχή με 30% άριστες.
Νίκη στο τάι μπρέικ για την Αζαξιό με την ομάδα της Κορσικής να προηγείται 0-2 στις Κάννες, αλλά να δέχεται την ισοφάριση και ο Γιώργος Πετρέας ήρθε από τον πάγκο (3 πόντου με 2/5 επιθέσεις, 1 μπλοκ).

Ναρμπόν – Ναντ 2-3 (25-19, 27-25, 14-25, 19-25, 13-15)
Κάννες – Αζαξιό 2-3 (18-25, 26-28, 25-13, 25-21, 12-15)
Λιόν – Μποβέ 3-0 (25-22, 25-18, 27-25)
Νανσί – Πουατιέ 2-3 (13-25, 16-25, 29-27, 25-21, 8-15)
Τουλούζ – Τουρ 0-3 (21-25, 17-25, 24-26)
Μονπελιέ – Σομόν 3-0 (25-22, 30-28, 25-15)
Σετ – Παρί 3-0 (25-23, 25-22, 25-23)
Βαθμολογία Πουατιέ 22, Σομόν 21, Σετ 19, Κάννες 18, Λιόν 17, Μονπελιέ 17, Ναντ 16, Αζαξιό 15, Τουρ 15, αρί 12, Τουλούζ 12, Μποβέ 9, Ναρμπόν 6, Νανσί 2.
*Παρί και Τουρ έχουν από δύο αγώνες λιγότερους, Λυών, Μονπελιέ από έναν.

Αντέχει η Ινεγκόλ

Η Χάλκμπανκ επικράτησε με 3-0 της Ζιράτ στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής, με την Ινεγκόλ του Γκόμες να πετυχαίνει σπουδαία ανατροπή (3-2 από 0-2) κόντρα στην Τοκάτ και να παραμένει στην 2η θέση της βαθμολογίας.
Μπεσίκτας – Πιγιάνγκο 2-3 (25-22, 23-25, 25-17, 20-25, 13-15)
Χάλκμπανκ – Ζιράτ 3-0 (25-21, 30-28, 25-22)
Αρκάς – Φενέρ 3-0 (25-18, 25-19, 25-21)
Ινεγκόλ – Τοκάτ 3-2 (22-25, 25-27, 25-15, 25-16, 15-13)
Γκαζιαντέπ – Γαλατάσαραϊ 1-3 (18-25, 25-23, 19-25, 22-25)
Μπορνόβα – Μπελιντέγιεσι 0-3 (21-25, 27-29, 20-25)
Βαθμολογία Χάλκμανκ 20, Ινεγκολ 17, Μπελιντέγιεσι 16, Ζιράτ 15, Γαλατάσαραϊ 15, Πιγιάνγκο 14, Αρκάς 14…

Πολωνία: Αλλαγή φρουράς στην κορυφή
Η Σκρα Μπελχάτοφ επικράτησε με 3-0 της Πολιτέχνικα και εκμεταλλευόμενη την ήττα της Τσάρνι Ράντομ βρέθηκε στην πρώτη θέση της πολωνικής λίγκας μετά την διεξαγωγή της 10ης αγωνιστικής.
Μπιέλσκο Μπιάλα – Μπέντζιν 3-2 (25-20, 25-23, 20-25, 24-26, 15-5)
Τσεστόχοβα – Κιέλσε 3-2 (18-25, 23-25, 25-16, 25-21, 17-15)
Ρεζόβια – Όλστιν 3-2 (22-25, 17-25, 25-17, 25-12, 15-10)
Γκντάνσκ – Τσάρνι Ράντομ 3-1 (25-21, 25-17, 23-25, 25-22)
Σκρα – Πολιτέχνικα 3-0 (27-25, 25-18, 25-23)
Γιαστρέμπσκι – Λιούμπιν 3-2 (24-26, 27-29, 25-23, 25-15, 16-14)
Μπίντγκοζ – ΖΑΚΣΑ 0-3 (22-25, 20-25, 18-25)
Βαθμολογία Σκρα 24, ΖΑΚΣΑ 23, Τσάρνι Ράντομ 23, Γκντάνσκ 22, Ρεζόβια 18…