Με 18 ετάπ η φετινή La Vuelta

Η οργανωτική επιτροπή αποκάλυψε τον αναθεωρημένο γύρο Ισπανίας μετά τη μεταφορά του το Νοέμβριο και τις ακυρώσεις ετάπ που προέκυψαν λόγω πανδημίας.

Η φετινή La Vuelta ήταν να διεξαχθεί μεταξύ 14/8 και 6/9, λίγο πριν το παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου. Μάλιστα η διοργανώτρια εταιρεία, η Unipublic, είχε συνάψει συνεργασία με την Ολλανδία και τα πρώτα τρία ετάπ του γύρου θα διεξάγονταν σε ολλανδικό έδαφος. Με τα νέα δεδομένα της πανδημίας όμως το πρότζεκτ της Ολλανδίας ακυρώθηκε, τα ετάπ που περνούσαν από την Πορτογαλία άλλαξαν διαδρομή, εντός Ισπανίας, και η διάρκεια του γύρου θα είναι για πρώτη φορά μετά από πολλές δεκαετίες 20 μέρες (18 ετάπ, 2 μέρες διάλειμμα), αντί για την κλασική διάρκεια των 21 ετάπ και 23 ημερών. Η τελευταία φορά που δεν ήταν 21 τα ετάπ του γύρου ήταν το 1985, όταν πραγματοποιήθηκαν 19 ετάπ. Τα δύο ετάπ που περνούσαν από την Πορτογαλία, το 15ο και 16ο ετάπ αναπροσαρμόστηκαν εντός Ισπανίας. Το χωριό Πουέμπλα ντε Σανάμπρια αντικατέστησε το Πόρτο στον τερματισμό του 15ου ετάπ για να γίνει το μεγαλύτερο του φετινού γύρου (234.6χλμ) και η πόλη της Σαλαμάνκα αντικατέστησε την πορτογαλική πόλη Σομπρέου στην εκκίνηση του 16ου ετάπ.

Αξίζει να αναφερθεί ότι για πρώτη φορά από το 1961, σχεδόν 50 χρόνια πριν, ο γύρος θα ξεκινήσει από τη χώρα των Βάσκων με τη διαδρομή Ιρούν – Αράτε Εϊμπάρ που ήταν κανονικά το 4ο ετάπ στον αρχικό σχεδιασμό. Το 1961 είχε γίνει ετάπ ομαδικής χρονομέτρηση στο ειδυλλιακό Σαν Σεμπαστιάν. Οι διοργανωτές έχουν πάρει κάποιες ενδεικτικές ημερομηνίες από την UCI, μεταξύ 20 Οκτωβρίου και 8 Νοεμβρίου, αλλά υποστηρίζουν ότι δεν είναι οι τελικές, καθώς προσπαθούν ακόμα να αλλάξουν θέση με το γύρο Ιταλίας που έχει οριστεί για τον Οκτώβρη.