Δεύτερος με ένα παπούτσι!

Ολοκληρώθηκε το βαλκανικό πρωτάθλημα βάδην στη Φλώρινα, με την ελληνική αποστολή να μετράει τρία μετάλλια στις κατηγορίες παίδων και νεανίδων.

της Ελεονώρας Ρωσιάδου

Στην κατηγορία των παίδων ο Γιώργος Τζατζιμάκης κατάφερε ακόμα και με ένα παπούτσι να κερδίσει το ασημένιο μετάλλιο στην απόσταση των 10χλμ με 47:11. Ο πρωταθλητής του Ηλία Γκαραβέλα ενώ ήταν πρώτος μετά το 6ο χλμ. της διαδρομής, αναγκάστηκε να συνεχίσει για 500μ. με την… κάλτσα καθώς του βγήκε το παπούτσι, μέχρι να του το φέρει ο προπονητής του με το ποδήλατο. Στην κατηγορία των νεανίδων η Δήμητρα Μποχώρη και η Νάνσυ Βαΐτση έκαναν τα 10χλμ. ελληνική υπόθεση κερδίζοντας τις δύο πρώτες θέσεις αντίστοιχα. Στην κατηγορία των κορασίδων η Κυριακή Φιλιτσάκου ενώ ήταν τρίτη, εγκατέλειψε τον αγώνα περίπου 800μ. πριν τον τερματισμό, ενώ οι Μαρία Σεφεριάδη και Αλίκη Κοντογιάννη κατέλαβαν μαζί την 4η θέση, καθώς η Σεφεριάδη αγωνίστηκε εκτός συναγωνισμού και η Κοντογιάννη ήταν αρχικά πέμπτη. Σύντομα ακολουθούν αναλυτικά αποτελέσματα με τις προσπάθειες όλων των αθλητών και αθλητριών.