ΤΖΟΥΝΤΟ

Με φόρα από πέρσι

Την Κυριακή, στο όπεν της Ρώμης, αναμένεται να κάνει την πρώτη φετινή του εμφάνιση στα τατάμι ο Ρομάν Μουστόπουλος.

του Ηλία Τάταλα

Η περσινή σεζόν ήταν εξαιρετική για τον 21χρονο τζουντόκα και χάρη στις εμφανίσεις του κατάφερε να βρίσκεται σήμερα στη 13η θέση της παγκόσμιας κατάταξης των -81 κιλών και πολύ κοντά στην πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Για να ανέβει σε αυτή τη θέση από την 116η που είχε τον Μάρτιο του 2014, ο Μουστόπουλος χρειάστηκε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο γκραν πρι της Τασκένδης και το χάλκινο στο γκραν πρι της Βουδαπέστης, την πέμπτη στο γκραν σλαμ του Αμπού Ντάμπι, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονπελιέ και στο ευρωπαϊκό όπεν της Σόφιας, καθώς και την 7η θέση στο γκραν πρι της Κορέας. Παράλληλα, αναδείχθηκε και πρωταθλητής Ευρώπης U23 στο Βρότσλαβ, ως κερασάκι στην Τούρτα.
Συνολικά πέρσι έδωσε 39 αγώνες σε διοργανώσεις που δίνουν βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη και κέρδισε τους 22. Η φετινή χρονιά θα είναι εξίσου γεμάτη για τον πρωταθλητή του Αγίου Ιωάννη Ρέντη, καθώς υπολογίζεται ότι θα αγωνιστεί περίπου σε δέκα διοργανώσεις που δίνουν βαθμούς πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Ο Μουστόπουλος θα αγωνιστεί την Κυριακή στην κατηγορία των -81 κιλών και σήμερα αναμένεται να μάθει τους αντιπάλους του.