Με φόρα από την ISL για ευρωπαϊκό και Τόκιο ο Χρήστου

Ο Απόστολος Χρήστου αξιοποίησε στο έπακρο την παρουσία του στο φετινό πρωτάθλημα της ISL παρουσιάζοντας μεγάλη βελτίωση στο ελεύθερο και διατηρώντας ένα πολύ καλό επίπεδο στο βασικό του στιλ, το ύπτιο.

Ο αθλητής του Παναγιώτη Βελέντζα ήταν σταθερά μέσα στις επιλογές των Λος Άντζελες Κάρεντ για τις σκυταλοδρομίες, την 4Χ100μ ελεύθερο (ανδρών και μεικτή) και την 4Χ100μ μεικτή, στην οποία έπεφτε το ύπτιο. Είχε 6/6 συμμετοχές και στις 3 σκυταλοδρομίες, δηλαδή έπεσε 18 φορές σε ομαδικό αγώνισμα. Του δόθηκε όμως και η ευκαιρία να κολυμπήσει και σε δύο ατομικές κούρσες στην 5η αγωνιστική, στα 100μ ύπτιο και τα 200μ ύπτιο. Οι εμφανίσεις του τελικού όμως ήταν αυτές που τελικά θα μείνουν ως φετινά ή και ατομικά ρεκόρ: το 50.95 της 4Χ100μ μεικτής ήταν το πιο γρήγορο 100άρι ύπτιο του 2020 (και 7ο της καριέρας του), το 47.03 της μεικτής 4Χ100μ ελεύθερο ήταν το πιο γρήγορο 100άρι ελεύθερο που έχει κάνει ποτέ, και το ίδιο ισχύει και για το εξαιρετικό 100άρι από flying start της 4Χ100μ ελεύθερο που χρονομετρήθηκε στο 45.97. Στα 200μ ύπτιο, στη μία κούρσα που έπεσε, σημείωσε 1:52.64, τον 3ο καλύτερο χρόνο της καριέρας του.

Να σημειωθεί ότι με το 47.03 που σημείωσε στα 100μ ελεύθερο ο Χρήστου θα ήταν 11ος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκώβης το 2019. Η οχτάδα του τελικού έκλεισε στο 46.83, επίδοση που είναι σίγουρα μέσα στις δυνατότητές του με δεδομένο το 45.97 από flying start. Με το φετινό 50.95 στα 100μ ύπτιο θα ήταν 15ος στα 100μ ύπτιο, όμως τότε με καλό φορμάρισμα (κάτι που δεν έκανε στην ISL) είχε σημειώσει το ατομικό του ρεκόρ, τοο 50.55 και είχε ολοκληρώσει στην 7η θέση. Αντίστοιχα στα 200μ ύπτιο θα ήταν 11ος με το 1:52.64, όμως τότε είχε πάρει την 5η θέση με ατομικό ρεκόρ 1:51.12 στον προκριματικό και 1:51.24 στον τελικό. Αντίστοιχα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα 25άρας του 2018 στη Χανγκτζού θα ήταν 15ος στα 100μ ελεύθερο, 15ος στα 100μ ύπτιο (ήταν 14ος με 50.91) και 16ος στα 200μ ύπτιο (ήταν 20ος με 1:53.20).

Ο ίδιος ο 24χρονος είχε δηλώσει τα εξής μετά την 5η αγωνιστική για την παρουσία του στο πρωτάθλημα: «Προσωπικά έχω δώσει τον καλύτερο μου εαυτό σε κάθε κούρσα και αγώνα με τον αγώνα βελτιώνομαι στις επιδόσεις μου. Αυτό το διήμερο είχα την ευκαιρία να κολυμπήσω και ατομικά αγωνίσματα και τα πήγα πάρα πολύ καλά για την περίοδο. Γενικά επικρατεί ένα ομαδικό πνεύμα στην ομάδα και ο ένας ενθαρρύνει τον άλλον καθ’ όλη τη διάρκεια των αγώνων. Τα έχουμε πάει περίφημα σαν ομάδα και πιστεύω πως η συνέχεια θα είναι ακόμα καλύτερη. Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι και στο φετινό πρωτάθλημα το οποίο αποτελεί μια εξαιρετική εμπειρία για εμένα».

Ο προπονητής του, Παναγιώτης Βελέντζας, τόνισε μετά την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος τα εξής: «Ο απολογισμός της εμφάνισης του Απόστολου στους συγκεκριμένους αγώνες του ISL είναι θετικός με ατομικά ρεκόρ στα 100μ ελεύθερο, επίδοση στα 100μ ύπτιο πολύ κοντά στο ατομικό του ρεκόρ. Γενικά η σταθερότητα του στις εμφανίσεις του είναι πολύ ενθαρρυντική. Καταφέραμε να μην χάσει την προπόνηση του και ταυτόχρονα να έχει πολύ δυνατές κούρσες σε πολύ υψηλό επίπεδο και να βελτιώνεται από αγώνα σε αγώνα. Για τις προσεχείς μεγάλες διοργανώσεις που έρχονται, τους Ολυμπιακούς του Τόκιο και τους ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, γενικά η εμπειρία από την διοργάνωση της ISL κρίνεται θετική. Ήταν πάρα πολύ καλό που ο Απόστολος συμμετείχε μέχρι και τους τελικούς».