ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Με ήττα ξεκίνησε η Εθνική γυναικών

Την ήττα με 27-26 από την Λιθουανία στον 2ο προκριματικό όμιλο του παγκοσμίου πρωταθλήματος 2021 που διεξάγεται στα Σκόπια γνώρισε η Εθνική γυναικών.

Η Εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα με 6-3 (13’) και 8-5 (19’), αλλά όσο περνούσε η ώρα έβρισκε τον ρυθμό της. Αρχικά μείωσε σε 8-7 με τις Καρέλα και Χατζηπαρασίδου (19:40), ενώ στο 24:16 ισοφάρισε 9-9 με την Καρέλα. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου πήρε προβάδισμα (11-12) για πρώτη φορά με την Ζυγούρα, αλλά σχεδόν με την εκπνοή δέχθηκε την ισοφάριση (12-12) με τέρμα από την περιφέρεια.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ομοσπονδιακός τεχνικός Παναγιώτης Μεσσήνης άλλαξε την άμυνα μας από 6-0 σε 5-1 και αυτό λειτούργησε θετικά για την Εθνική. Η Ελλάδα προηγήθηκε με +2 (13-15) στο 35’, ενώ στην συνέχεια με σερί 4-0 κατάφερε να ξεφύγει με +4 (15-19) στο 42’ με την Ζυγούρα. Ταυτόχρονα η Κεπεσίδου ανέβασε πολύ την απόδοση της με σημαντικές επεμβάσεις μεταξύ αυτών και σε πέναλτι στο 15-16 (38’).
Η ελληνική ομάδα διατήρησε την διαφορά των τεσσάρων τερμάτων (16-20, 17-21, 18-22, 19-23 στο 48’) για μεγάλο διάστημα και έδειχνε πως ελέγχει το ματς.
Ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο η Λιθουανία έκανε την αντεπίθεση της και μείωσε σε 24-25 στο 56:06. Η Γκάτζιου έκανε το 24-26 στο 56:50, αλλά η συνέχεια δεν ήταν καθόλου καλή για την «γαλανόλευκη» αφού δέχθηκε σερί 3-0 που οδήγησε στην ήττα με 27-26.
Καθοριστική φάση αποδείχθηκε το χαμένο τετ α τετ της Ζενέλι στο 58:50 με το σκορ στο 26-26. Στο άλλο παιχνίδια του ομίλου, τα Σκόπια επικράτησαν 24-17 επί της Ισλανδίας.
Η Εθνική Γυναικών αύριο στις 20:00 θα παίξει κόντρα στην Ισλανδία.

Τα πεντάλεπτα 1-0, 4-1, 6-4, 8-7, 10-9, 12-12 (ημχ), 13-15, 15-18, 16-19, 20-23, 23-25, 27-26
EΛΛΑΔΑ (Μεσσήνης): Κεπεσίδου, Αργυροπούλου, Κουκμίση, Παναγιωτίδου 2, Ζενέλι, Γκάτζιου 5, Ζυγούρα 7, Μεντεσίδου, Βασιλειάδου, Xριστοπούλου, Τσικνάκη, Καρέλα 2, Φράγκου, Μανιά 4, Χατζηπαρασίδου 6, Κωστοπούλου.
Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 6/7-5/5