Εξαιρετική η Σάκκαρη στην πρεμιέρα για το 2020

Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε το 2020 με μάχη κόντρα στο Νο4 του κόσμου στο Μπρίσμπεϊν και αν και δε νίκησε, έδειξε πολύ ανταγωνιστική ενόψει της συνέχειας.

του Παναγιώτη Βότση

Το πρώτο σετ δεν εξελίχθηκε καλά για την Ελληνίδα αφού προηγήθηκε με 2-1 αλλά στη συνέχεια έχασε 5 σερί γκέιμ, στα οποία είχε και δύο χαμένες ευκαιρίες για μπρέικ. Η Γιαπωνέζα εκμεταλλεύτηκε το μουδιασμένο ξεκίνημα της Ελληνίδας και με όπλο το σερβίς της και τις πολύ καλές επιστροφές πήρε ένα εύκολο σετ. Το τελικό σκορ ήταν 2-6.
Η συνέχεια όμως εξελίχθηκε πολύ διαφορετικά. Η Σάκκαρη συγκεντρώθηκε και διατήρησε το σερβίς της με πολύ καλές προσπάθειες έχοντας απαντήσεις αυτή τη φορά στην επίθεση της Οσάκα. Το σκορ έφτασε στο 6-6 και στο τάι μπρέικ όπου η Ναόμι Οσάκα υπέκυψε στην πίεση και έκανε λάθη στέλνοντας αρκετές φορές την μπάλα στο δίχτυ, τα οποία έδωσαν στη Σάκκαρη το προβάδισμα και 4 ευκαιρίες να πάρει το σετ. Δεν έχασε βέβαια την ευκαιρία, έληξε το σετ με σκορ 7-6(4) και πήγε το ματς στο τρίτο και καθοριστικό σετ.
Το σετ ξεκίνησε δυνατά αφού στα πρώτα γκέιμ Σάκκαρη και Οσάκα σημείωσαν από ένα μπρέικ. Η Οσάκα όμως έδειξε μεγαλύτερη συγκέντρωση, πρόσθεσε 4 άσσους στους 7 που είχε στα προηγούμενα δύο σετ και πέτυχε το κρίσιμο μπρέικ στο 5-3. Η Σάκκαρη δεν είχε την απόδοση του 2ου σετ και έκανε λάθος αποφάσεις σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού. Το αποτέλεσμα ήταν να ηττηθεί με 3-6 και να μείνει εκτός 16άδας στο Μπρίσμπεϊν.
Το σκορ των μεταξύ τους αναμετρήσεων ανέβηκε στο 3-1 υπέρ της Οσάκα, όμως η Μαρία Σάκκαρη έδειξε από τον πρώτο της κιόλας αγώνα ότι θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική το 2020.