Με μεγάλο ρεκόρ ξεκίνησε το παγκόσμιο πίστας στο Βερολίνο

Η Δανία και η Ολλανδία ξεχώρισαν με τους αθλητές τους την πρώτη ημέρα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πίστας 2020, στην οποία είχαμε τους τρεις πρώτους τελικούς.

Στο μοναδικό ατομικό τελικό της ημέρας η Ολλανδή Κίρστεν Βιλντ κέρδισε τον 7ο παγκόσμιο τίτλο της μεγάλης καριέρας της. Ακολούθησε η Αμερικανίδα Τζένιφερ Βαλέντε και η Πορτογαλίδα Μαρία Μαρτίνς στις επόμενες δύο θέσεις του βάθρου.

Οι τρεις Γερμανίδες Χίνζε, Γκράμποσκ και Φρίντριχ κατάφεραν να πάρουν ένα εντός έδρας χρυσό μετάλλιο κερδίζοντας στον τελικό της Αυστραλέζες με χρόνο 32.163 έναντι 32.164. Η Κίνα επικράτησε επί της Ρωσίας που θεωρούνταν το φαβορί για το χρυσό στον αγώνα για το χάλκινο.

Με 41.225 οι Ολλανδοί σημείωσαν παγκόσμιο ρεκόρ στο ομαδικό σπριντ και πήραν το χρυσό μετάλλιο από τα χέρια της Βρετανίας, ενώ η Αυστραλία πήρε άλλο ένα μετάλλιο αφήνοντας εκτός βάθρου τη Γαλλία.

Στην ομαδική καταδίωξη των ανδρών σημειώθηκε δις παγκόσμιο ρεκόρ από τους Δανούς τόσο στον προκριματικό όσο και στον πρώτο γύρο με 3:46.579 και 3:46.203 αντίστοιχα. Στον τελικό οι τέσσερις Δανοί θα αντιμετωπίσουν τη Νέα Ζηλανδία ενώ Ιταλία και Αυστραλία θα δώσουν μάχη για το χάλκινο.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών πραγματοποιήθηκε μόνο ο προκριματικός γύρος και οι χώρες που πέρασαν ήταν οι ΗΠΑ, Βρετανία, Καναδάς, Νέα Ζηλανδία, Αυστραλία, Ιταλία, Γερμανία και Ιρλανδία.