ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Με νίκες επέστρεψαν στην πολωνική λίγκα Γκιώνης και Αγγελάκης

Ξένα διασυλλογικά πρωταθλήματα, που παραμένουν σε εξέλιξη παρά τα μέτρα για την αντιμετώπιση του κορονοϊού, δίνουν τη δυνατότητα για επίσημα ματς σε Έλληνες πρωταθλητές και πρωταθλήτριες της επιτραπέζιας αντισφαίρισης και χτες ήταν η σειρά του Παναγιώτη Γκιώνη και του Κωνσταντίνου Αγγελάκη να κάνουν το ξεκίνημά τους στο 2021.

Οι δυο αμυντικοί επέστρεψαν στις αγωνιστικές υποχρεώσεις τους για τη σούπερ κατηγορία της Πολωνίας, εμφανίστηκαν σε καλή κατάσταση και σημείωσαν νίκες. Ο Γκιώνης συνέβαλε καθοριστικά με δύο θετικά αποτελέσματα στην επικράτηση της Μπογκόρια Γκρότζισκ απέναντι στην Μπάλτα Γκντασνκ. Ο Αγγελάκης ήταν ο πιο απειλητικός από τους αθλητές της Ζάμος στην ήττα από τη Ζιελόνα Γκόρα, πέτυχε τη μοναδική επί μέρους νίκη και κάμφθηκε στις λεπτομέρειες στο δεύτερο ατομικό παιχνίδι του.

Ο Γκιώνης τοποθετήθηκε στη θέση 1 της ομάδας και αντιμετώπισε δύο διεθνείς Πολωνούς. Αρχικά ξεπέρασε το εμπόδιο του Τόμας Τόμαζουκ με 3-1 σετ κι ακολούθως διαμόρφωσε το τελικό σκορ όταν λύγισε και τον Πάτρικ Τσονόβσκι με 2-1 με το καθοριστικό 3ο σετ να λήγει 12-10 (θυμίζουμε ότι μετά τα τρία πρώτα παιχνίδια οι Πολωνοί διοργανωτές εφαρμόζουν το σύστημα του καλύτερου των τρίτων σετ).

Στη 14η αγωνιστική της σούπερ λίγκας η Ζάμος έχασε εκτός έδρας από τη Ζιελόνα Γκόρα με 3-1. Το κλαμπ είναι στο γκρουπ των ομάδων από την 7η θέση της γενικής κατάταξης και κάτω, δηλαδή αυτών, που διεκδικούν την παραμονή. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην 8η θέση με 14 βαθμούς. Πρώτη στο συγκεκριμένο γκρουπ είναι η Μανέκιν με 18 βαθμούς. Στη χτεσινή αναμέτρηση ο Αγγελάκης αγωνίστηκε ως 1ος παίκτης της Ζάμος. Στην αρχή νίκησε τον Πολωνό Πιοτρ Σλοντνίσκι με 3-0 σετ ισοφαρίζοντας το σκορ ομάδων σε 1-1 και αργότερα κάμφθηκε με 2-1 από τον επίσης Πολωνό Καμίλ Ναλέπα με το 3ο σετ να τελειώνει 13-11.