Με νίκες ξεκίνησαν Γραμματικοπούλου-Παπαμιχαήλ

Οι Ελληνίδες τενίστριες νίκησαν τον πρώτο τους αγώνα την στον πρώτο γύρο του προκριματικού του τουρνουά στο Άμπου Ντάμπι, με το οποίο ξεκινά και η τενιστική δράση για τη νέα χρονιά.

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου επικράτησε επί της Βραζιλιάνας Λουίζα Στεφάνι (No730 WTA) με 2-1 σετ (6-4, 1-6, 6-1) και η Δέσποινα Παπαμιχαήλ επί της Ιταλίδας Φεντερίκα ντι Σάρα (No320 WTA) επίσης με 2-1 σετ (2-6, 7-5, 6-1). Η δεύτερη μάλιστα κατάφερε να κερδίσει ενώ ήταν σε μειονεκτική θέση μετά το πρώτο σετ και η αντίπαλή της έφτασε σε ματς πόιντ στο δεύτερο σετ. Επόμενη αντίπαλος της Παπαμιχαήλ για το εισιτήριο του κυρίως ταμπλό θα είναι η Κινέζα Γιανγκ Ζαοξουάν (Νο789 WTA). Η Γραμματικοπούλου θα αντιμετωπίσει για το κυρίως ταμπλό μία εκ των Ουντβαρντί (Ουγγαρία, Νο 354) και Μπονταρένκο (Ουκρανία, Νο 285). Ο αγώνας των δύο είναι αυτή τη στιγμή σε εξέλιξη.