STORY

Με το καλημέρα 2 χρυσά για την Ιαπωνία

Πρώτη μέρα του παγκόσμιου πρωταθλήματος τζούντο που διεξάγεται στη Βουδαπέστη, με τις επιλογές του Sportsfeed στην ανάλυση των προηγούμενων ημερών να βγαίνουν σωστές και την Ιαπωνία να ξεκινά με δύο χρυσά μετάλλια τη διοργάνωση.

της Βαρβάρας Ακριτίδου

Η αρχή έγινε στα 60κ. των ανδρών. Η ανάλυση του Sportsfeed έδινε τελικό ανάμεσα στον Ιάπωνα Ναοχάσι Τοκάτο ως το μεγάλο φαβορί και τον Αζέρο Ορκάς Σαφάροφ που θα προσπάθούσε να κλέψει το χρυσό μετάλλιο. Τελικά ο Ιάπωνας επιβεβαίωσε την εξαιρετική του κατάσταση και κερδίζοντας με ίπον στο 3:20. Τα χάλκινα μετάλλια πήγαν στους Μπολμπάαταρ Γκανμέτ (Μογγολία) και Ντιγιόρμπεκ Ουροζμπόεβ (Ουζμπεκιστάτ).
Στα 48κ. των γυναικών, Γιαπωνέζα ήταν η νικήτρια αλλά όχι η Άμι Κοντό που ανέφερε η ανάλυση μας, καθώς… περιορίστηκε στην τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Το χρυσό κατέληξε στην Φούνα Τονάκι η οποία στον τελικό πέρασε βαζάαρι στην Ουρσατσετσέγκ Μουνκμπάτ από την Μογγολία που πήρε το αργυρό μετάλλιο και το δεύτερο χάλκινο της κατηγορίας κατέληξε στην Καζακστανή Οτγκοντσετσέγκ Γκαλμπαντράκιν που ήταν τρίτη και στο Ρίο.
Οι αγώνς συνεχίζονται αύριο με τα 66κ. των ανδρών όπου ο Ιάπωνας Χιφούμε Άμπε είναι το απόλυτο φαβορί και τα 52 κιλά των γυναικών με την ανίκητη Μαϊλίντα Κελμεντί.