ΜΠΑΣΚΕΤ

Με… τριαντάρα το χρυσό της μπασκετικής Team USA

Το πιο αναμενόμενο ίσως χρυσό μετάλλιο σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες δόθηκε λίγο πριν τα μεσάνυχτα, ώρα Ελλάδος. Η Team USA πραγματοποίησε υγιεινό περίπατο στον μεγάλο τελικό του μπάσκετ των ανδρών και κατέκτησε την πρώτη θέση στον τελευταίο χρονικά τελικό των 31 ων Ολυμπιακών Αγώνων.

Πολλοί προέβλεπαν ένα ντέρμπι με την Σερβία, αλλά αυτό περιορίστηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Όταν οι Κέβιν Ντουράντ και ΝτεΜάρκους Κάζινς έβαλαν μπρος τη μηχανή, επιτυγχάνοντας 20 και 13 πόντους αντίστοιχα, οι παίκτες του Μάικ Κριζέφσκι, στον τελευταίο του αγώνα στον αμερικανικό πάγκο, ισοπέδωσαν τους «πλάβι».

Το τελικό 96-66 τα λέει όλα και δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής, αφού ο τελικός σε κανένα σημείο δεν θύμισε την σαφώς πιο αμφίρροπη αναμέτρηση της φάσης των ομίλων. Ωστόσο για την Σερβία η κατάκτηση της δεύτερης θέσης ήταν αντίστοιχη με την κορυφή του Έβερεστ και παρά την βαριά ήττα στον τελικό, κανείς δεν φάνηκε στεναχωρημένος.

Νωρίτερα, μετά από έναν συγκλονιστικό μικρό τελικό, η Ισπανία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο κερδίζοντας με 89-88 την Αυστραλία που περιορίστηκε στην 4η θέση. Πέμπτη η Κροατία, έκτη η Γαλλία, έβδομη η Λιθουανία και στην όγδοη θέση της κατάταξης των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο η Αργεντινή (άφησε ένατη την διοργανώτρια Βραζιλία).