Connect with us

ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μεγάλα ματς για το EURO

Published

on

Οι πρώτες ομάδες που θα προκριθούν στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος χάντμπολ του 2016 θα γίνουν γνωστές αυτή την εβδομάδα.

του Ηλία Τάταλα
[email protected]

Την Τετάρτη και την Πέμπτη θα διεξαχθεί η τρίτη αγωνιστική των προκριματικών ομίλων και το Σαββατοκύριακο θα γίνει η τέταρτη αγωνιστική, που αναμένεται να ξεκαθαρίσουν αρκετά την κατάσταση. Το πρόγραμμα αυτών των ημερών περιλαμβάνει σπουδαίες αναμετρήσεις όπως Ισπανία – Γερμανία, ΠΓΔΜ – Γαλλία, Σουηδία – Σλοβενία, Ρωσία – Ουγγαρία και Σερβία – Ισλανδία.

Την πρόκριση στην τελική φάση, που θα διεξαχθεί τον Ιανουάριο στην Πολωνία, θα πάρουν οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου και η καλύτερη τρίτη ομάδα όλων των ομίλων. Η μόνη χώρα που δεν μπήκε σε διαδικασία πρόκρισης είναι η διοργανώτρια Πολωνία.

Οι βαθμολογίες και οι προσεχείς αγώνες
Α όμιλος Κροατία 4, Νορβηγία 4, Τουρκία 0, Ολλανδία 0
3η αγων. (29 Απριλίου) Τουρκία – Ολλανδία, Νορβηγία – Κροατία
4η αγων. (3 Μαΐου) Ολλανδία – Τουρκία, Κροατία – Νορβηγία

Β όμιλος Δανία 4, Λευκορωσία 3, Βοσνία 1, Λιθουανία 0
3η αγων. (30 Απριλίου) Λευκορωσία – Δανία, Βοσνία – Λιθουανία
4η αγων. (2-3 Μαΐου) Δανία – Λευκορωσία, Λιθουανία – Βοσνία

Γ όμιλος Σουηδία 4, Σλοβενία 4, Σλοβακία 0, Λετονία 0
3η αγών. (29 Απριλίου) Σουηδία – Σλοβενία, Λετονία – Σλοβακία
4η αγών. (2-3 Μαΐου) Σλοβακία – Λετονία, Σλοβενία – Σουηδία

Δ όμιλος Σερβία 4, Ισλανδία 2, Μαυροβούνιο 2, Ισραήλ 0
3η αγών. (29-30 Απριλίου) Ισλανδία – Σερβία, Ισραήλ – Μαυροβούνιο
4η αγών. (3 Μαΐου) Σερβία – Ισλανδία, Μαυροβούνιο – Ισραήλ

Ε όμιλος Ουγγαρία 4, Ρωσία 2, Πορτογαλία 0, Ουκρανία 0
3η αγών. (30 Απριλίου) Ουκρανία – Πορτογαλία, Ρωσία – Ουγγαρία
4η αγών. (2-3 Μαΐου) Ουγγαρία – Ρωσία, Πορτογαλία – Ουκρανία

ΣΤ όμιλος Γαλλία 4, ΠΓΔΜ 3, Τσεχία 1, Ελβετία 0
3η αγών. (29 Απριλίου) ΠΓΔΜ – Γαλλία, Ελβετία – Τσεχία
4η αγών. (2-3 Μαΐου) Τσεχία – Ελβετία, Γαλλία – ΠΓΔΜ

Ζ όμιλος Ισπανία 4, Γερμανία 4, Αυστρία 0, Φινλανδία 0
3η αγών. (29 Απριλίου) Γερμανία – Ισπανία, Φινλανδία – Αυστρία
4η αγών. (2-3 Μαΐου) Αυστρία – Φινλανδία, Ισπανία – Γερμανία

Οι δύο τελευταίες αγωνιστικές θα διεξαχθούν στο διάστημα 10-14 Ιουνίου, ενώ η κλήρωση των ομίλων της τελικής φάσης θα γίνει στις 19 Ιουνίου στην Πολωνία.

Υπενθυμίζουμε ότι η Εθνική μας ομάδα είχε αποκλειστεί στον προηγούμενο γύρο από τη Βοσνία με δύο ήττες.

Advertisement

Advertisement

EDITORIAL

Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες