Μεγάλη ανατροπή η Λευκορωσία, περίπατος Ολλανδίας

Η Λευκορωσία έκανε μεγάλη υπέρβαση και προκρίθηκε στους «8» του ευρωβόλεϊ γυναικών, παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Τσεχία στους αγώνες των πλέι οφς, ενώ η Ολλανδία κέρδισε πολύ πιο εύκολα την Κροατία.

Η Λευκορωσία στα δύο πρώτα σετ απλά έβλεπε την Τσεχία να κυριαρχεί, αλλά η είσοδος της Νατζέγια Σμιρνόβα (πρώην Μαλασάι όπως τη μάθαμε στον Ολυμπιακό) έφερε τα πάνω κάτω… Η Λευκορωσία από το 1 μπλοκ στα δύο πρώτα σετ, έπιασε 12 στα τρία επόμενα, πίεσε στο σερβίς και το ματς έγινε «κόλαση» με την Τσεχία στο δ’ σετ να ανατρέπει το 13-6 και να προηγείται με 21-20, αλλά να το χάνει με 25-22 και στο τάι μπρέικ τα είδαμε όλα.
Στο 14-12 η Τσεχία πήρε την αλλαγή (14-13), η Μαλασάι έκανε κακή υποδοχή για το 14-14, όμως η ίδια πήρε τον επόμενο πόντο και στο 16-15 το δικό της σερβίς χάλασε την αντίπαλο υποδοχή για να διαμορφωθεί με κόντρα επίθεση το τελικό 17-15 που πανηγυρίστηκε έξαλλα.
Στο άλλο ματς η Ολλανδία ήταν καταιγιστική για δύο σετ και ειδικά στο β’ βρέθηκε να προηγείται με 16-1 (τελικά έληξε 25-8 με την Κροατία να έχει 16 λάθη), κι όταν η Κροατία προσπάθησε να επιστρέψει έχοντας σταθερά το προβάδισμα σε όλο το γ’ σετ μέχρι τον 20ο πόντο είχε τις λύσεις για να το καθαρίσει με 25-21.

Σήμερα (27/9) διεξάγονται οι άλλες δύο αναμετρήσεις για τα πλέι οφς.