Μεγάλη έκπληξη από Κροατία στο ευρωπαϊκό (videos)

Με μία μεγάλη έκπληξη από την Κροατία που νίκησε τη Νορβηγία και έχει πλέον τον πρώτο λόγο για τα ημιτελικά, συνεχίστηκε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα χάντμπολ.

Στην κατάμεστη αρένα του Ζάγκρεμπ η Κροατία νίκησε 32-28 (17-15) τη Νορβηγία χάρη στην εκπληκτική απόδοση του τερματοφύλακα Ιβάν Στεβάνοβιτς που είχε 14 αποκρούσεις στον αγώνα. Με τις επεμβάσεις του ο Στεβάνοβιτς κράτησε την άμυνα ενώ στην επίδοση ο Ιβάν Κούποτς που έφτασε τα 152 γκολ και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής Κροατίας, οδηγούσε τους διοργανωτές σε μία νίκη που την είχαν μεγάλη ανάγκη. Με τον εξαιρετικό πλέι μέικερ Σάντερ Σάγκοσεν και τον δεξιό εξτρέμ Κρίστιαν Μπγιόρνσεν οι Νορβηγοί κατάφερναν να μένουν κοντά στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει στο 17-15. Όμως στην επανάληψη, ένα σερί 5-1 με τους Τσίντριτς και Στρλεκ να σημειώνουν τα γκολ, το σκορ πήγε στο 24-20 και κάπου εκεί οι Κροάτες κατάφεραν να κλειδώσουν τη νίκη απέναντι στους δευτεραθλητές κόσμου του 2017. Πλέον έχουν πολλές πιθανότητες να περάσουν στα ημιτελικά, σε αντίθεση με τους Νορβηγούς που βλέπουν τις δικές τους να έχουν μειωθεί δραματικά καθώς θεωρείται απίθανο να μπορέσει κάποιος να κερδίσει τη Γαλλία.
Οι τρικολόρ είχαν και σήμερα έναν καταπληκτικό Βενσάν Ζεράρ στη σύνθεση τους. Ο Γάλλος τερματοφύλακας ήταν απλά ανίκητος με 19 αποκρούσεις και ποσοστό 53%! Δέχθηκε 17 γκολ με τη Γαλλία να επικρατεί 23-17 (10-8) σε μια αναμέτρηση με τη Σουηδία που καταγράφηκε ως αυτή με τη μικρότερη παραγωνή γκολ (40) στην ιστορία των αναμετρήσεων των δύο χωρών. Επίσης η Σουηδία σημείωσε αρνητικό ρεκόρ στο σύνολο των 76 αγώνων στην ιστορία των διοργανώσεων, με τα 17 να είναι τέσσερα λιγότερα από το προηγούμενο αρνητικό τους ρεκόρ (21). Όλα αυτά για μια ομάδα που σκοράρει στη διοργάνωση 29,6 γκολ κατά μέσο όρο σε κάθε παιχνίδι και στο σημερινό κόντρα στους Γάλλου, στα πρώτα 14 λεπτά του αγώνα έβαλε μόλις δύο γκολ! Και πως να μη συμβεί αυτό, όταν στο συγκεκριμένο διάστημα, ο Ζεράρ είχε 19 αποκρούσεις από τις οποίες οι τέσσερις ήταν σε τετ α τετ και ποσοστό 81%!
Να σημειωθεί ότι η Γαλλία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα δεν είχε στη σύνθεση της το μεγάλο της επιθετικό όπλο, Λούκα Καραμπάτιτς καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα.
Το πρωτάθλημα συνεχίζεται αύριο με το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Γερμανία και τη χρυσή Ολυμπιονίκη Δανία, εώ το Σκόπια αντιμετωπίζουν την Ισπανία.