Μεγάλη εμφάνιση από την Εθνική κόντρα στις ΗΠΑ

Πολύ μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε η Εθνική ομάδα πόλο των νεανίδων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Όκλαντ της Νεάς Ζηλανδίας, κόντρα στην πανίσχυρη ομάδα των ΗΠΑ.

Οι Αμερικανίδες είναι το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης και οι πρωταθλήτριες του 2014. Και όμως υποχρεώθηκαν να κυνηγάνε την ομάδα του Στέφανου Λέανδρου στο σκορ και μόλις στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να… κλέψουν το βαθμό της ισοπαλίας από μία εξαιρετική ελληνική ομάδα με το τελικό σκορ να είναι 10-10.
Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για την Εθνική μας ομάδα που πήρε νωρίς προβάδισμα δύο γκολ (3-1) πριν οι ΗΠΑ μειώσουν σε 3-2 στην λήξη του πρώτου οκταλέπτου.
Στην δεύτερη περίοδο η Ελλάδα πραγματοποίησε άψογη εμφάνιση και με ένα επιμέρους 4-2 κατάφερε να φτάσει προηγούμενη με 7-4 στο ημίχρονο, έχοντας και σε μεγάλη ημέρα για ακόμη μια φορά την τερματοφύλακα Ιωάννα Σταματοπούλου που έκανε μερικές εκπληκτικές επεμβάσεις.
Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση της ομάδας των ΗΠΑ, αφού στο τρίτο οκτάλεπτο και με το σκορ στο 5-8, πέτυχε ένα μικρό σερί 2-0, το οποίο έφερε το παιχνίδι στο γκολ. Μάλιστα οι Αμερικανίδες είχαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου σε παίκτρια παραπάνω αλλά η ελληνική άμυνα λειτούργησε εξαιρετικά.
Στο τελευταίο οκτάλεπτο τα κορίτσια του Στέφανου Λέανδρου πήραν εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων (9-7), όμως ισοφαρίστηκαν γρήγορα σε 9-9 και το παιχνίδι από εκεί και πέρα έγινε θρίλερ. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε και πάλι με 10-9, όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα, αφού ισοφαρίστηκε 2:54 πριν το τέλος. Και οι δύο ομάδες στα τελευταία λεπτά είχαν μεγάλες ευκαιρίες να σημειώσουν το γκολ που θα τους έδινε την νίκη χωρίς όμως να το καταφέρουν με το 10-10 να σφραγίζει τις προσπάθειές τους.
Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Κίνα και Ιαπωνία αναδείχθηκαν επίσης ισόπαλες με 13-13.
Oκτάλεπτα 2-3, 2-4, 1-3, 3-2
ΗΠΑ (Λεονάρντι) Λίμποβιτς 1, Τζόνστον 3, Κλας 1, Φίσερ 4, Νιούσουλ 1.
Ελλάδα (Λέανδρος) Πρωτοπαπά 3, Ελευθεριάδου 2 Πλευρίτου 1, Πάτρα 2, Μαυρωτά 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1.

Βαθμολογία
ΗΠΑ 3 (36-20)
Ελλάδα 3 (25-20)
Κίνα 1 (23-28)
Ιαπωνία 1 (23-39)
Η πρώτη ομάδα περνάει απευθείας στα προημιτελικά ενώ ο δεύτερος και ο τρίτος θα πρέπει να δώσουν αγώνα νοκ άουτ.
Επόμενο παιχνίδι για την Εθνική μας ομάδας σήμερα (13/12) στις 23:50 ώρα Ελλάδας (Τετάρτη 14/12, ώρα 10:50 τοπική) με αντίπαλο την Ιαπωνία.