ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Μεγάλη επιτυχία για τον αθλητισμό της Φλώρινας

Ιστορική πρόκριση σημείωσαν οι Σάρισες Φλώρινας που στην πρώτη τους συμμετοχή σε διεθνή διοργάνωση επιτραπέζιας αντισφαίρισης, πήραν την πρόκριση για τη δεύτερη φάση του ευρωπαϊκού κυπελλου γυναικών!

Με αμιγώς ελληνική σύνθεση, οι Σάρισες κατάφεραν να σημειώσουν τρεις νίκες για να καταλάβουν τη 2η θέση στο όμιλο που διοργανώθηκε στη Φλώρινα, πίσω από τη νικήτρια του γκρουπ, την ισπανική Ιρούν Λέκα.
Η ελληνική ομάδα ισοβάθμισε με την πορτογαλική Ντο Γιουνκάλ και την Νιντερκάεργενγκ από το Λουξεμβούργο αλλά ευνοήθηκε από τα αποτελέσματα στα μεταξύ τους παιχνίδια.
Την ομάδα οδήγησαν στην επιτυχία οι αθλήτριες Γεωργία Ζαβιτσάνου, Αλίκη Κιούφη, Θάλεια Κορδούτη και ο προπονητής Λίβιου Πρεντόακα. Στον πάγκο ήταν η Άννα Ευθυμίου. Η κατάσταση στον όμιλο είχε μπλεχτεί από το βράδυ του Σαββάτου όταν δημιουργήθηκε η τριπλή ισοβαθμία. Με βάση αυτή, οι Σάρισες ήξεραν ότι σήμερα ήθελαν απαραιτήτως τη νίκη απέναντι στην ουραγό Τολέδος και μετά ίσως να έφταναν ακόμα και με ήττα στον στόχο τους! Πράγματι επαληθεύτηκε το συγκεκριμένο σενάριο, μόνο που μέχρι να συμβεί αυτό το άγχος και η αγωνία …χτύπησαν κόκκινο. Οι Σάρισες σημείωσαν το πρωί την τρίτη νίκη στο γκρουπ. Αντιμετώπισαν την πορτογαλική Τολέδος, που έχει στη σύνθεση νεαρές αθλήτριες, επιβλήθηκαν με 3-0 κι ετοιμάστηκαν για το καθοριστικό ματς με την Ντο Γιούνκαλ. Η άλλη ομάδα από τη χώρα της ιβηρικής, είχε χάσει το πρωί από την Ιρούν Λούκα με 3-0, συνεπώς οι Ισπανίδες είχαν εξασφαλίσει την 1η θέση και το ματς της τελευταίας αγωνιστικής είχε αποφασιστική σημασία για τη 2η θέση. Είχε όμως και εξαιρετικές προϋποθέσεις για την ομάδα της Φλώρινας διότι την ίδια ώρα έφτανε τους 7 βαθμούς και η Νιντερκάεργενγκ από το Λουξεμβούργο και προέκυπταν οι πιθανότητες πρόκρισης ακόμα και με ήττα 3-2 ή 3-1 στο τελευταίο ματς! Παράλληλα όμως, έπρεπε και η Ιρούν Λέκα να νικήσει τη Νιντερκάεργενγκ διότι σε αντίθετη περίπτωση η 2η θέση και η πρόκριση πήγαινε στην ομάδα του Λουξεμβούργου! Έγιναν δύο αμφίρροπα ματς και η πρόκριση ήρθε τελικά για την ομάδα της Φλώρινας.
Στον τελευταίο αγώνα που ήταν πραγματικό θρίλερ, οι Σάρισες βρέθηκαν να χάνουν 0-2! Την πολυπόθητη νίκη όμως, έφερε στο τρίτο στη σειρά παιχνίδι η Κορδούτη εναντίον της Μασιέλ από την Πορτογαλία κι ενώ έχανε με 1-2 σετ! Η υπόθεση πρόκριση ωστόσο, δεν είχε κριθεί διότι η Νιντερκάεργενγκ δημιουργούσε την ίδια ώρα προϋποθέσεις για έκπληξη κόντρα στην αήττητη Ιρούν Λέκα. Η Ζαβιτσάνου έφερε το ματς στα ίσια νικώντας τη Ρωσίδα Γκάρνοβα και στο τέλος η Κιούφη έδωσε «μάχη» με την Κινέζα Κιμ, που έχει αμυντικό στυλ παιχνιδιού και αγωνίζεται με τα χρώματα του Αζερμπαϊτζάν, ώσπου κάμφθηκε με 3-2 σετ. Το φινάλε όμως είχε μόνο χαμόγελα και θερμό χειροκρότημα από τους δεκάδες θεατές και τους επίσημους για την πρόκριση, διότι λίγα λεπτά πριν η Ιρούν Λέκα είχε κάμψει την Νιντερκάεργενγκ με 3-2! Βρισκόταν πίσω στο σκορ ομάδων με 1-2, μετά στο τελευταίο επί μέρους ματς η Κινέζα Ζανγκ έχανε 1-2 σετ από τη Ρουμάνα Ντραγκόνου, ώσπου η ομάδα από την Ισπανία επικράτησε με 3-2 κι έστειλε και τις Σάρισες στην επόμενη φάση!