Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ

Έπρεπε να φτάσουμε στην 8η αγωνιστική της χάντμπολ πρεμιέρ για να πετύχει η ΑΕΚ την πρώτη της νίκη σε ντέρμπι και τον ΠΑΟΚ να υποστεί την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, η ΑΕΚ νίκησε στο ΟΑΚΑ τον ΠΑΟΚ 26-23 παρά την απουσία του αρχηγού της Παναγιώτη Νικολαΐδη και ξεκόλλησε από τους έξι βαθμούς στον πίνακα της βαθμολογίας. Μάλιστα με τη νίκη αυτή, η Ένωση ανεβαίνει (έστω προσωρινά) στην έκτη θέση.
Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά στο παιχνίδι και από αρκετά νωρίς ένα προβάδισμα καθώς στο πρώτο τέταρτο προηγούταν με 7-2. Η συνέχεια για τους παίκτες του Νίκου Γραμματικού ήταν το ίδιο καλή, αφού σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έχασαν την διαφορά που είχαν αποκτήσει παρά μόνο προς το τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ κατάφερε και μείωσε στα τέσσερα γκολ, με το σκορ στο 14-10, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο… χαλαροί με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να βρει την ευκαιρία να μειώσει στο ένα γκολ (17-16). Ένα τάιμ άουτ ήταν αρκετό για να ενεργοποιήσει και πάλι τους παίκτες της ΑΕΚ για να πάρουν μια διαφορά τριών τερμάτων (19-16) την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.
Τα πεντάλεπτα 0-1, 4-2, 5-2, 8-4, 11-7, 14-10 (ημχ.), 16-13, 17-16, 21-18, 23-19, 25-20, 26-23
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός) Χ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 1, Γεωργιάδης 2, Χόγκας 7, Ζαμπούνης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Λόκεν 7, Δομπρής, Βαμβακάς, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνάς 5, Αλικάκος.
ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης) Αραμπατζής, Παλάσκας, Γουργούμης, Τσίλης, Ν. Νικολαΐδης, Κοκώνης, Αποστόλου, Πετρίδης, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς, Κέζιτς, Κυπραίος, Κολοβός, Βεσελίνοβιτς, Κοτανίδης.
Δίλεπτα 11-5 Πέναλτι 1/2-5/6