ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού στο Άργος

Ολοταχώς στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, στην πρώτη χρονιά της ιστορίας του στο χάντμπολ βαδίζει ο Ολυμπιακός που σημείωσε μεγάλη νίκη στο Άργος επί του Διομήμη με 25-24 στα πλάισια της 6ης αγωνιστικής της χάντμπολ πρεμιέρ.

Οι ερυθρόλευκοι παραμένουν αήττητοι στο πρωτάθλημα έχοντας πέντε νίκες και μία ισοπαλία στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ, ενώ έχουν περάσει και από την έδρα της ΑΕΚ. Πλέον είναι ξεκάθαρο πως ο Ολυμπιακός είναι το φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.
Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε τον έλεγχο από την αρχή φτάνοντας γρήγορα στο 8-4. Ο Διομήδης μείωσε προσωρινά (7-9) αλλά στη συνέχεια με δυο διαδοχικά γκολ του Καραμπουρνιώτη οι Πειραιώτες επανέφεραν τη διαφορά στο +4, φτάνοντας στο 12-8 . Στη νέα μείωση του σκορ από πλευράς γηπεδούχων σε 10-12 ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 6-0, από το οποίο προήλθε το υπέρ του 10-16, 2 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με 11-17 μετά από τέρμα του Στούμπη.
Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι διατήρησν τον έλεγχο και το προβάδισμα και με το 25-22, 5 λεπτά πριν το φινάλε να μαρτυρά την ανωτερότητά τους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επανέλθλουν στη διεκδίκηση του ματς μείωσαν σε 23-25 2 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Από κει και πέρα ο Διομήδης πλησίασε σε 24-25 με πέναλτι του Αργυρού 25” πριν το τέλος, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.
Τα πεντάλεπτα 1-2, 2-5, 6-9, 7-12, 10-14, 12-17 (ημχ.), 14-17, 14-19, 16-21, 17-22, 21-25, 24-25
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Κώστας Δεληγιάννης) Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 1, Ταουσάνης 1, Κρεμαστιώτης, Χ. Αργυρού 1, Ι. Αργυρού 9, Σμυρνιώτης, Χειβιδόπουλος, Μάρκοβιτς 2, Μπεκιάρης, Τσάτσας, Χαντέλης, Μούγιτς 4, Άρσιτς 1, Γιόσμου 4, Δάσκαλος 1.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας) Τσακνής, Κωστακίδης, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης 2, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης 3, Κανδύλας 3, Σανίκης 3, Αλβανός 4, Παπαδιονυσίου 3, Φάμπατς, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης.
Δίλεπτα: 6-8, Πέναλτι: 5/5-0/0.

Το υπόλοιπο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής
Αύριο
Κραχτίδης 18:00, ΓΣ Δράμα 1986- Αερωπός Έδεσσας (Δελόγλου- Θεοδοσίου, Θεοδοσάκης)
ΔΑΚ Βικέλας 18:00, Φίλιππος Βέροιας- ΠΑΟΚ (Πατιός- Τσιάνας, Ζέρβας)
Καματερό 18:00, ΓΑΣ Καματερού- ΧΑΝΘ (Τσάκωνας- Χασκής, Μίγκας)
Συκιές 18:00, Φοίβος Συκεών- Πανελλήνιος (Σαπανίδης- Ηλιάδης, Μεϊμαρίδης)