Μεγάλο διπλό ο Ολυμπιακός στην Κροατία

Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός στην Κροατία, νίκησε 8-3 τη Γιαντράν για την 9η αγωνιστική του τσάμπιονς λιγκ στην υδατοσφαίριση των ανδρών.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης παίζοντας άμυνα για σεμινάριο πήραν ένα μεγάλο διπλό στην προσπάθεια που κάνουν για την πρόκριση στο Final 8 της διοργάνωσης. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός δέχθηκε το πρώτο του τέρμα 17 λεπτά μετά την σέντρα του αγώνα.
Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ νευρικά στην αναμέτρηση αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 στο πρώτο οκτάλεπτο χάρη σε τέρματα των Σκουμπάκη και Ομπράντοβιτς. Στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν το ρυθμό και διεύρυναν τη διαφορά καθώς έκαναν το 6-0 με τους Μουρίκη, Δερβίση, Ομπράντοβιτς και Γενηδουνιά, βάζοντας τα θεμέλια για τη νίκη.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιαντράν Σπλιτ προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στα τέσσερα τέρματα τη διαφορά στο τρίτο οκτάλεπτο (3-7) με εκφραστές τους Ζόβιτς 2 και Μιλάρντοβιτς ενώ για τον Ολυμπιακό σκόραρε ο Μουρίκης. Στη τελευταία περίοδο τα πάντα είχαν κριθεί με τον Φουντούλη να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.
Επόμενη υποχρέωση του Ολυμπιακού στον όμιλο ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι κόντρα στη Σολνόκι στο Παπαστράτειο (16/3) σε μία αναμέτρηση όπου θα ξεκαθαρίσει η υπόθεση τρίτη θέση στο δεύτερο όμιλο που βρίσκονται οι ερυθρόλευκοι.
Οκτάλεπτα 0-2, 0-4, 3-1, 0-1
Γιαντράν: Άνιτς, Ντέλιτς, Γιόβιτς 2, Κράπιτς, Μπούτιτς, Πέτσκοβιτς, Πάουερ, Πόποβιτς, Βίσκοβιτς, Μιλάρντονιτς 1, Σέτκα, Κόβατσιτς, Πόντρουγκ
Ολυμπιακός: Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Κάκαρης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 2, Γούνας, Αργυρόπουλος, Όμπραντοβιτς 2, Γαλανόπουλος