Μεγάλο παιχνίδι στον Πειραιά με νικητή τον Ολυμπιακό

Το καλύτερο φετινό παιχνίδι στην Α1 πόλο των γυναικών είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε στο Παπαστράτειο με τον Ολυμπιακό να επικρατεί τελικό 10-9 επί της Βουλιαγμένης στην τελευταία (6η) αγωνιστική της πρώτης φάσης των ομίλων.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και μάλιστα μέσα στο Παπαστράτειο (όπως και πέρσι) έπαιξε εξαιρετικό πόλο κάνοντας υπερπροσπάθεια στην τελευταία περίοδο που όμως δεν ήταν αρκετή για της χαρίσει τουλάχιστον την ισοπαλία.
Ο ΝΟ Βουλιαγμένης ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και με δύο γκολ της Ξενάκη έκανε το 0-2 για να μειώσει ο Ολυμπιακός με την Έμολο και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο 1-2.
Στη δεύτερη περίοδο, οι ερυθρόλευκες μπήκαν πιο αποφασισμένες στο νερό και με επιμέρους σκορ 4-0 έκαναν την ανατροπή που τους έβαλε μπροστά με 5-2. Στο τρίτο οκτάλεπτα Ολυμπιακός και Βουλιαγμένη έμειναν στο 2-2 με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το +3.
Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου τα έπαιξαν όλα για όλα στο τελευταίο οκτάλεπτο και κατάφεραν να μειώσουν τρεις φορές στο γκολ αλλά δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν την αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε 10-9. Οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν ξανά στη δεύτερη φάση 9, 12 και 16 Δεκεμβρίου (εάν χρειαστεί), που κρίνονται στις δύο νίκες, με τον Ολυμπιακό να έχει το πλεονέκτημα έδρας.
Οκτάλεπτα 1-2, 4-0, 2-2, 3-5
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κώστας Χατζηδάκης) Ε. Πλευρίτου 1, Ελευθεριάδου 1, Αβραμίδου 2, Ασημάκη 2 Μαργαρίτα 1, Έμολο 1, Β. Πλευρίτου 1, Τσουκαλά 1.
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Αλεξία Καμμένου) Χυδηριώτη 2, Πρωτοπαπά 1, Ξενάκη 3, Κούλχαας 1, Β. Διαμαντοπούλου 2.