Μεγάλο ρεκόρ από την Σούμγκονγκ

Μέχρι και την τελευταία μέρα του χρόνου, η Τζεμίμα Σούμγκουνγκ συνεχίζει να εντυπωσιάζει τρέχοντας αγώνες στον δρόμο.

Η Κενυάτισα χρυσή Ολυμπιονίκης του μαραθωνίου, επέστρεψε στη Βραζιλία για να τρέξει στον αγώνα των 15χλμ. του Σάο Πάολο προς τιμήν του αγίου Σιλβέστρου. Η Σούμγκονγκ όχι μόνο συνέχισε το νικηφόρο σερί της, αλλά επικράτησε κάνοντας μεγάλο ρεκόρ διαδρομής. Τερμάτισε τον αγώνα σε 48:35 (48:48 το προηγούμενο). 40 δευτερόλεπτα μπροστά από την επίσης Κενυάτισα Φλομένα Τσεγιέτς Ντάνιε που τερμάτισε σε 49:15.
Στους άνδρες νικητής ήταν Αιθίοπας Λέουλ Αλεμέ κάνοντας 44:53 και τον ακολούθησε ο συμπατριώτης του Ντάβιτ Αντμάσου με 45:00 και ο Κενυάτης Στίβεν Κοσγκέι με 45:07.
Ο αγώνας του αγίου Σιλβέστρου διεξάγεται συνεχώς από το 1925 και μέχρι πρόσφατα ξεκινήσε το βράδυ της παραμονής για να ολοκληρώσου οι δρομείς με την αλλαγή του χρόνου και να σκάνε τα πυροτεχνήματα.