Μέγας Αλέξανδρος Σαφράνοβιτς

Στο κατάμεστο κλειστό της Αλεξανδρούπολης τέθηκαν αντιμέτωποι τα δύο ορφανά από τη χορηγία της 7epta7 προσφέροντας όμως ένα ακόμη εξαιρετικό παιχνίδια που βρήκε νικητή τον ΠΑΟΚ με 3-2 με πρωταγωνιστή τον Αλεξάντερ Σαφρανοβιτς

του Δημήτρη Τυχάλα

Κι αυτή τη φορά ο Δικέφαλος ήταν η ομάδα που αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ μπόρεσε να κάνει την επική ανατροπή σε ένα ματς με πολλά νεύρα και φοβερή ένταση από τον πρώτο πόντος έως και αρκετή ώρα μετά το τέλος του αγώνα…)
Με μαέστρο τον καταπληκτικό Ντάρκο Κίσιτς οι Θρακιώτες στα δύο πρώτα σετ εκμεταλλεύτηκαν κάθε αδυναμία του ΠΑΟΚ, αλλά κυρίως είδαν όλα τους τα όπλα (σερβίς, επίθεση, μπλοκ) να λειτουργούν στο μάξιμουμ, την ίδια ώρα που ο Δικέφαλος τα περίμενε όλα από τον Σαφράνοβιτς.

Το μπλοκ του Εθνικού είχε σβήσει τα φώτα στον Γκόμεζ, στον οποίο λόγω μη ποιοτικής υποδοχής επέμενε ο Κουρνέτας και κυρίως τον έκοψε στην πιο σημαντική φάση του πρώτου σετ. Ο Σαφράνοβιτς έφερε τον ΠΑΟΚ στο 17-17, οι ασπρόμαυροι είχαν την κόντρα μπάλα με τον Δαλακούρα να δίνει μεγαλοπρεπέστατο στοπ στον Βενεζουελανό διαγώνιο. Ο Εθνικός κράτησε το προβάδισμα, βρήκε αντίδοτο και στην τελευταία προσπάθεια του Σαφράνοβιτς (από 24-21 το πήγε 24-23) για να ακολουθήσει ένα δεύτερο σετ – όνειρο για τους Θρακιώτες.

Με το καλημέρα το σκορ έγινε 4-0, ο ΠΑΟΚ άντεξε μέχρι 10-8 και μετά έγινε πάρτι. Η υποδοχή έμπαζε, η επίθεση δεν τελείωνε με τίποτα κι ο Εθνικός μέσα σε αποθέωση πήρε το δεύτερο σετ με 25-12!
Αυτή η εξέλιξη όμως χτύπησε το καμπανάκι του ασπρόμαυρου εγωισμού κι ο Δικέφαλος (που είχε τον Ντίνα αντί του Παντακίδη) μπήκε ξανά στον αγώνα. Το 6-6 έγινε 6-10 με το σερβίς του ΠΑΟΚ να πηγαίνει όλο πάνω στον Τσουκ και να τον εξολοθρεύει κυριολεκτικά για να έρθει εύκολα το 25-16.

Στο τέταρτο σετ ο Τσουκ συνέχισε να είναι προβληματικός στην υποδοχή (αποδείχθηκε στο τέλος ότι έπαιζε με πρόβλημα τραυματισμού), αλλά το ματς ήταν ντέρμπι. Στο 17-18 οι διαιτητές έδειξαν άουτ στην επίθεση του Άντριτς και κόκκινη κάρτα στον Πάπάζογλου για διαμαρτυρία για το 17-20, όμως το σετ είχε πολύ δρόμο ακόμη. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 19-23 με τον Εθνικό να ισοφαρίζει 23-23 με τρεις απίστευτους άσους του Τσουκ και να έχει κόντρα επίθεση για την προσπέραση, όμως ο Δαλακούρας γλίστρησε ο ΠΑΟΚ πήρε τον πόντο και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ με μπλοκ του Κουρνέτα στον Ανέστη Δαλακούρα.

Κι αν στα τέσσερα σετ υπήρχε πολύ thrash talking πάνω στο φιλέ ή από τους δύο προπονητές προς τους διαιτητές στο τάι μπρέικ τα… γαλλικά είχαν την τιμητική τους.

Ο Εθνικός προηγήθηκε με 3-1, αλλά δύο άσοι του Γκόμεζ έφεραν τον ΠΑΟΚ στο 3-5. Ο Εθνικός ισοφάρισε 5-5 και στην επόμενη φάση ο επόπτης έδωσε μέσα την επίθεση του Γκόμεζ (ουσιαστικά μπήκε στο ματς στο 5ο σετ) με τον Μουστακίδη να ωρύεται για άουτ. Ο ΠΑΟΚ όμως εκμεταλλεύτηκε τον εκνευρισμό και έφτασε στο 5-9, ο Εθνικός δεν μπόρεσε να αντιδράσει και με συνεχόμενους πόντους Γκόμεζ οι ασπρόμαυροι έφτασαν στη νίκη.
«Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ μέχρι ενός σημείου. Δυστυχώς πληρώσαμε τον τραυματισμό του Τσουκ κι ίσως έκανα λάθος που δεν τον έβγαλα πιο νωρίς», είπε ο εκνευρισμένος Μουστακίδης στο τέλος του αγώνα και τα είχε με τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων του ΠΑΟΚ προς την διαιτησία: «Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει η κλάψα από τον πρώτο πόντο. Αυτό πληρώσαμε με τα λάθη που έκαναν οι διαιτητές στο τέταρτο σετ και στο τάι μπρέικ».

Στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Καλμαζίδης έκανε λόγο για «ένα παιχνίδι το οποίο ήταν ουσιαστικά δύο! Μετά την πανηγυρική απώλεια του β’ σετ κάναμε ένα πολύ δυνατό γύρισμα, αλλά αυτή η ομάδα έχει αθλητές με αξία, με εμπειρίες και το έδειξαν όταν έπρεπε».

Τα σετ 25-23, 25-12, 16-25, 23-25, 10-15
Εθνικός (Μουστακίδης) Κίσιτς 4 (1/1 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μίχαλι 8 (3/8 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Παπάζογλου 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Τσουκ 16 (13/30 επ., 3 άσοι, 58% υπ. – 39% άριστες), Δαλακούρας Αν. 13 (10/26 επ., 3 μπλοκ, 45%υπ. – 18% άριστες), Άντριτς 21 (14/36 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Δαρίδης –λ (47% υπ. – 47% άριστες) / Δαλακούρας Κ., Κασαμπαλής.
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης) Παντακίδης 2 (0/4 επ., 2 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (1/1 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μούρ 5 (2/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (22/47 επ., 3 άσοι), Εφραιμίδης 14 (10/20 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 48% άριστες), Σαφράνοβιτς 25 (25/42 επ., 82% υπ. – 59% άριστες), Γκαράς –λ (72% υπ. – 57% άριστες) / Ντίνας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Σαμπάνης, Καρασαββίδης, Αναστασιάδης.