ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Μετά το χρυσό και αργυρό για την Κορακάκη

Τη Δευτέρα η Άννα Κορακάκη και η Μισέλ Σκέριες τρίτη. Χθες η σειρά άλλαξε με τη Γερμανίδα να παίρνει το χρυσό και την Ελληνίδα το αργυρό, όχι γιατί η Σκέριες ήταν καλύτερη, αλλά γιατί δεν όπλιζε το όπλο της Κορακάκη.

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την παρουσία της στο παγκόσμιο κύπελλο σκοποβολής νεανίδων που διεξάγεται στο Σουλ της Γερμανίας, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια. Μετά το χρυσό μετάλλιο στο αεροβόλο πιστόλι από 10μ. ήρθε και το αργυρό στο πιστόλι από 25 μέτρα και μάλιστα με πανελλήνιο ρεκόρ νεανιδων.
Η Κορακάκη ήταν πρώτη στον προκριματικό σημειώνοντας σκορ 587/600 (584/600 το προηγούμενο ρεκόρ) και στη συνέχεια αγωνίστηκε στον ημιτελικό όπου στη συνολική κατάταξη ήταν δεύτερη πίσω από τη Γερμανίδα.
Στον τελικό, ένα τεχνικό πρόβλημα στο πιστόλι (δεν όπλιζε) στέρησε δύο πόντους από την Ελληνίδα με αποτέλεσμα να χάσει το χρυσό μετάλλιο το οποίο κατέληξε στην Σκέριες. Η 20χρονη αθλήτρια είχε κερδίσει και πάλι αργυρό μετάλλιο στο συγκεκριμένο αγώνισμα, το 2011 στο Βελιγράδι όμως τότε ήταν στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.
Οι αγώνες για την Κορακάκη συνεχίζονται στην Τσεχία όπου θα συμμετάσχει σε διεθνές μίτινγκ του Πλζεν.