Μετάλλια, ρεκόρ και ήττα

Άλλα πέντε χρυσά μετάλλια και δύο ουγγρικά ρεκόρ πέτυχε η Κατίνκα Χόσου στο μίτινγκ του ινδικού ωκεανού. Βρέθηκε όμως και κολυμβήτρια που την υποχρέωσε στη πρώτη της ήττα.

του Άκη Ιωακείμογλου

Πέντε χρυσά μετάλλια κατέκτησε στη σημερινή δεύτερη μέρα του μίτινγκ του ινδικού ωκεανού σε 25άρα πισίνα η Κατίνκα Χόσου. Η Ουγγαρέζα χωρίς να έχει πολύ σοβαρό ανταγωνισμό και με επιδόσεις που είναι μακριά από τα ατομικά της ρεκόρ κατακτά μερικά εύκολα μετάλλια και έχει φτάσει στα δέκα χρυσά συνολικά. Σήμερα σημείωσε δύο νέα ουγγρικά ρεκόρ αλλά γνώρισε και την πρώτη ήττα της. Η «σιδηρά κυρία» έκανε αρχή με χρυσό στα 100μ. ύπτιο με 57.82, αρκετά μακριά από το 55.03 που έκανε η ίδια της στη Ντόχα. Και πάλι όμως η δεύτερη Έβελιν Βεράστο ήταν σχεδόν τρία δευτερόλεπτα πίσω με 1:00.49. Η δεύτερη νίκη ήτα στα 400μ. ελεύθερο με χρόνο 4:02.14, επίσης μακριά από το 4:00.33 που έκανε φέτος στο ουγγρικό πρωτάθλημα. Η διαφορά της με τη δεύτερη; Δέκα δευτερόλεπτα.
Από τους πιο αξιόλογους χρόνους που έκανε ήταν το 30.66 στα 50μ. πρόσθιο, με το οποίο βελτίωσε το ουγγρικό ρεκόρ που κατείχε η ίδια με 31.12 από το παγκόσμιο κύπελλο στο Τόκιο το 2013, ενώ είναι η πρώτη φορά που σπάει το φράγμα των 31 δευτερολέπτων. Σε ρυθμό ρελαντί κατέκτησε το τέταρτο χρυσό στα 200μ. πεταλούδα με 2:05.40, μακριά από το 2:01.12 που έκανε στη Ντόχα, ενώ η πέμπτη νίκη της σημειώθηκε στα 100μ. μ. ατομική με 58.87. Η σημερινή ημέρα επεφύλαξε και μία ήττα για την Χόσου στον τελικό των 50μ. ελεύθερο. Η Γαλλίδα Άννα Σανταμάν με 24.41 νίκησε την Ουγγαρέζα, που βελτίωσε το εθνικό ρεκόρ που κατείχε η ίδια με 24.58, κάνοντας χρόνο 24.43 αλλά δεν κατάφερε να κατακτήσει και έκτο χρυσό, μένοντας τελικά στη δεύτερη θέση.