ΠΑΛΗ

Μετάλλια στην Ολυμπία

Δυνατούς αγώνες έδωσαν οι Έλληνες παλαιστές για ένα διήμερο, στο πλαίσιο του διεθνούς τουρνουά “Ολυμπία 2015”

Οι παλαιστές της ελληνορωμαϊκής κατέκτησαν συνολικά 15 μετάλλια, με την Εθνική ομάδα να παίρνει την πρώτη θέση με 73 βαθμούς, έναντι 48 της Μολδαβίας. Οι Νίκος Βάρκας (80κ.), Δημήτρης Τσεκερίδης (85κ.) και Νίκος Λέων (130κ.) κατέκτησαν χρυσά μετάλλια στις κατηγορίες τους, ασημένια κέρδισαν οι Μανούηλίδης (59κ.), Αποστόλου (71κ.), Σπυριδάκης (80κ.), Παπαδόπουλος (85κ.), Κεσίδης (98κ.), και χάλκινα οι Ματίας (66κ.), Πυρσός (71κ.), Πεντόρετς (71κ.), Πρεβολαράκης (75κ.), Καταβελάκος (80κ.), Μπούκης (85κ.), Κουντουρατζής (98κ.), Μπόμπορας (130κ.) και Φωτιάδης (130κ.)

Στην ελευθέρα ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Μπινενμπάουμ (74κ.) και χάλκινο ο Αρζουμανίδης (65κ.), ενώ στις γυναίκες χάλκινα μετάλλια πήραν οι Τσακνάκη (58κ.), Χριστοδουλάκη (63κ.) και Βρυώνη (69κ.)